o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Piotr Kalsztyn
|

Naukowcy wiedzą jak uwolnić energię 8 razy większą niż w bombie wodorowej. Bali się powiedzieć o tym światu

113
Podziel się

Odkrycie jest dowodem na to, że możliwe jest łączenie cząsteczek mniejszych od atomów w sposób, który uwalnia olbrzymią energię.

Naukowcy wiedzą jak uwolnić energię 8 razy większą niż w bombie wodorowej. Bali się powiedzieć o tym światu
(iStock.com, michalz86)
bEDEysjp

Przy nich dotychczasowe źródła energii wypadają marnie. Reakcja zachodząca między kwarkami jest znacznie silniejsza niż poszczególne reakcje jądrowe w bombach wodorowych. To wniosek z badań Marka Karlinera i Jonathana Rosnera opublikowanych na łamach prestiżowego czasopisma naukowego "Nature". Kwarki niskie mogą łączyć się ze sobą i powodować potężne uwolnienie energii. Wyniki badań są przełomowe ponieważ pierwszy raz dowodzą, że można wyzwolić energię z cząsteczek subatomowych.

*Jaką siłę ma eksplozja tak małych cząstek? *Zderzenia energetyczne w cząsteczkach mniejszych niż atomy mierzy się w megaelektronowoltach (MeV), a kiedy dwa kwarki niskie ulegają fuzji, wytwarzają one 138 MeV. To nawet osiem razy więcej niż jedna z pojedynczych fuzji jądrowych, które mają miejsce w bombach wodorowych (na wybuch składają się miliardy takich zdarzeń). W broni tego typu głównym źródłem energii wybuchu jest niekontrolowana reakcja łańcuchowa, podczas której izotopy wodoru łączą się ze sobą, tworząc hel w procesie fuzji nuklearnej. Doprowadzają w ten sposób do najpotężniejszych eksplozji, jakie potrafi wytworzyć człowiek. Każda z indywidualnych reakcji wytwarza energię na poziomie 18 MeV.

Muszę przyznać, że kiedy po raz pierwszy uświadomiłem sobie, że taka reakcja jest możliwa, byłem przerażony. Gdybym myślał przez ułamek sekundy, że to odkrycie może mieć jakieś zastosowanie w wojsku, to nie opublikowałbym go. Na szczęście ten kucyk zna tylko jedną sztuczkę – powiedział Marek Karliner z Uniwersytetu w Tel Awiwie na łamach portalu LiveScience.

bEDEysjr

*Pojedynczy przypadek łączenia się cząsteczek sam w sobie nie jest niebezpieczny. *Bomby wodorowe czerpią swoją ogromną moc z reakcji łańcuchowej, fuzji wielu jąder w tym samym czasie. Karliner i Jonathan Rosner z Uniwersytetu w Chicago ustalili, że taka reakcja łańcuchowa nie byłaby możliwa w przypadku kwarków niskich. Przed publikacją swojego odkrycia, podzielili się spostrzeżeniami z kolegami, którzy potwierdzili ich przypuszczenia.

Zobacz także: Zobacz także: Atom w Polsce i na świecie

Aby wywołać reakcję łańcuchową, twórcy bomb jądrowych potrzebują dużych zapasów cząstek. Właściwości kwarków niskich uniemożliwiają składowanie ich. Wystarczy 1 pikosekunda (czyli jedna bilionowa sekundy) od utworzenia cząsteczek, aby rozpadły się na kwarki górne, które nie potrafią uwolnić tak silnej energii. Nawet w laboratoriach CERN-u nie da się zgromadzić wystarczająco dużej masy kwarków, aby wyrządzić jakiekolwiek szkody na świecie.

bEDEysjx

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bEDEysjS
KOMENTARZE
(113)
buzz
4 lata temu
To tylko kwestia czasu by wiedzieć jak spowodować szybkie mnożenie kwarków niskich
kilka kwarów
4 lata temu
wpuścić zydom z pisu i kilka z peo i będzie git
Shalom
4 lata temu
A jakiej narodowosci sa ci naukowcy???? Wiadomo !!!!! Shalom
bEDEysjT
sffqw
4 lata temu
i już w tytule artykułu od razu kłamią uwolnili energię, a w treści napisane można uwolnić albo wnioski naukowca dowodzą
czytelnik
4 lata temu
Z rozpędu źle wpisałem. Przepraszam. Są kwarki niskie ale raczej nie o nie w artykule chodziło. No i up to górne a dolne to down.
czytelnik
4 lata temu
Nie kwarki "niskie" tylko "dolne" po polsku a po angielsku "up". Takiej nazwy się w języku polskim używa. Reakcje doprowadzające do różnych oddziaływań kwarków są stale od lat przeprowadzane w CERNie. Szkoda bo po przyłożeniu się autora do tematu mógłby być ciekawy artykuł.
sono
4 lata temu
Technologia znana w Korei Północnej od kilku lat.
my
4 lata temu
potwierdzam wpis pod spodem ,niestety jesteśmy nie odpowiedzialni!!!!!!!!!!
Mika
4 lata temu
Przyszedl pis I tu na raz Beng Bing. Powstal swiat i miesiecznica.
Jasiu
4 lata temu
Co tam protony neutrony i kwarki . W pisie sa bozony I kwaczkony. Jak zaspiewacz kaczuszki to cala policja spiewa kwak kwak
Baca
4 lata temu
Wpuscisz pisowca do chlewa . Energia nie do zmierzenia
Bali się
4 lata temu
..powiedzieć o tym światu..i właśnie to powiedzieli !
zaza
4 lata temu
i znowu Ci Zydzi. Gdzie mądrzy Polacy? Chyba na drugim biegunie
bEDEysjL
pesymista
4 lata temu
I po co nam taka wiedza niedługo się dowiemy, że nie tylko możemy zniszczyć Ziemię ale i cały wszechświat.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić