Naukowcy zdradzają najskuteczniejszy sposób mycia rąk

14

Okazuje się, że namydlenie rąk, tarcie nimi przez 20 sekund i spłukanie, nie jest najefektywniejszym sposobem mycia. A jednak większość osób dokładnie tak robi. Polecaną przez Światową Organizację Zdrowia metodą jest sześcioetapowy proces, który zajmie niewiele więcej czasu, ale znacznie skuteczniej zlikwiduje niechciane bakterie.

Naukowcy zdradzają najskuteczniejszy sposób mycia rąk
(Shutterstock.com)

Metoda ta znana jest od lat, jednak wciąż zbyt mało osób ją stosuje. Prawidłowy sposób mycia rąk praktykowany jest od lat w szpitalach. Jego skuteczność jest zdecydowanie większa od powszechnie stosowanego przez większość społeczeństwa. Jego jedyna wada to czas: średnio zajmuje 42,5 sekundy zamiast standardowych 30 sekund - informuje "Daily Mail".

Co ciekawe, wiele osób nie potrafi powtórzyć tej metody. Badania przeprowadzone w Glasgow Caledonian University w Szkocji wykazały, że tylko 65 procent ludzi potrafiło bezbłędnie powtórzyć cały proces, mimo że wcześniej dostali szczegółowe instrukcje i pokazano im, jak to zrobić.

Nie zawsze warto używać mydła do mycia rąk. Jeśli są one widocznie brudne, to mydło będzie najlepszym rozwiązaniem. Jednak jeśli nie widać na nich brudu, warto użyć płynu do mycia na bazie alkoholu.

Nie przegap:

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić