Krzysztof Narewski| 

Nie polecimy na Marsa. Jest lepsze miejsce do mieszkania niż kosmos

38

Holenderscy naukowcy twierdzą, że przyszłość to pływające wyspy. Będzie na nich można mieszkać lub tworzyć parki na rzekach, w samych centrach zatłoczonych miast.

Nie polecimy na Marsa. Jest lepsze miejsce do mieszkania niż kosmos
(Youtube.com)

Wyspy mają składać się z kilkudziesięciu elementów wykonanych ze stali i betonu. W pierwszych wizjach projektantów powierzchnia takiego tworu to ok. 3 km kwadratowych. Wyspa byłaby połączona z dnem morskim i lądem. Konstrukcję w razie potrzeby można byłoby bez problemu powiększyć - podaje serwis phys.org.

W czasach podnoszącego się poziomu mórz i rosnącej aktywności na nich, budowanie wysp z pompowanego piasku nie jest najefektywniejsze. Pływające porty i miasta są innowacyjnym rozwiązaniem – mówi Olaf Waals z Instytutu Badań Morskich w Holandii.

Zobacz także: Model takiego miasta możecie zobaczyć na tym filmie:

Zdaniem autorów projektu stworzenie takich wysp to kwestia 10-20 lat. Niezbędne są jednak testy. Chodzi o odporność konstrukcji na warunki atmosferyczne, prądy morskie czy ich wpływ na środowisko naturalne. Priorytetem jest też samowystarczalność energetyczna oraz opłacalność budowy.

W projekt wierzą nie tylko jego pomysłodawcy. Na dalsze badania jego twórcy otrzymali już 1,6 mln euro (ok. 6,8 mln zł) z funduszy unijnych. Mają pracować nad różnymi wariantami wysp – od farm dla zwierząt, aż po pływające miasta i porty. Zdaniem Holendrów czas zwrócić się w stronę morza, przed którym ich kraj zawsze się bronił.

Zobacz także: Zobacz też: Wczasy w PRL

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić