Nie tylko Polacy. Europa boi się uchodźców

35

Azylanci oznaczają wzrost zagrożenia terrorystycznego w Europie - takie wnioski płyną z sondażu przeprowadzonego wśród Europejczyków z 10 krajów członkowskich Unii Europejskiej przez amerykański think tank Pew Research Center.

Nie tylko Polacy. Europa boi się uchodźców
(PAP, Edvard Molnar)

Wśród krajów należących do UE Polska ze swoim podejściem do uchodźców jest w mniejszości. Obok Węgrów, Greków i Włochów jesteśmy państwem, w którym ponad połowa ankietowanych zadeklarowała negatywne opinie o muzułmanach. W Polsce ten odsetek wynosił 66 proc. Największa liczba respondentów wyraziła niechęć do uchodźców na Węgrzech - aż 72 proc. Najmniej negatywnych opinii wyrazili Brytyjczycy, Niemcy i Francuzi, gdzie odsetek ten plasował się na poziomie 28-29 procent.

Łączenie uchodźców ze wzrostem zagrożenia terrorystycznego to domena Węgrów i Polaków. Choć większość nacji wchodzących w skład UE widzi w tej kwestii zależność, to u "bratanków" ten odsetek jest największy i wyniósł kolejno: 76 i 71 proc. Jedynie w Hiszpanii i Francji mniej niż połowa obywateli widzi w przybyszach wzrost zagrożenia terroryzmem.

Czy uchodźcy przyjeżdżają do Europy zabierać pracę i żyć na "socjalu"? Według 82 proc. Węgrów i 72 proc. Polaków tak właśnie wygląda rzeczywistość. Zdecydowanie przeciwne zdanie mają na ten temat Niemcy i Szwedzi, którzy odpowiedzieli w podobny sposób w zaledwie 31 i 32 proc. przypadków.

Wszystkie kraje łączy jednak wspólna cecha. Ankietowani, którzy opowiadali się przeciwko uchodźcom, niezależnie od kraju pochodzenia deklarowali sympatie wobec prawej strony sceny politycznej. Według 40 proc. Polaków różnorodność powoduje, że Polska staje się gorszym miejscem do życia. Poza tym 26 proc. polskich ankietowanych twierdzi, że muzułmanie w większym stopniu niż inne grupy społeczne są odpowiedzialni za przestępczość w danym kraju.

Sondaż przeprowadzono między kwietniem a majem br. w Polsce, Niemczech, Szwecji, Holandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Włoszech, Grecji i na Węgrzech.

Autor: Kamil Królikowski

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić