Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Nie zaszczepisz dziecka? Zapłacisz gigantyczną karę!

Podziel się:

Aż 140 rodzin z województwa zachodniopomorskiego ma zapłacić grzywny w wysokości 50 tysięcy złotych. Wszystko dlatego, że odmówili zaszczepienia swoich dzieci. Kary finansowe mogą zostać cofnięte, jeśli zmienią zdanie, ci jednak w większości wolą iść do sądu - podaje serwis TVP Info.

Nie zaszczepisz dziecka? Zapłacisz gigantyczną karę!
(PAP, PAP)

Na tę chwilę zdanie zmieniło zaledwie 14 rodzin. Pozostałe odwołują się do wojewody i ministerstwa zdrowia. Instancje te nie podjęły jednak jeszcze żadnych decyzji, ponieważ procedura odwoławcza jest w tym przypadku bardzo długa.

Lekarze alarmują, że Europa przeżywa renesans takich chorób jak krztusiec czy gruźlica, jednak na rodzicach nie robi to wrażenia. W Polsce z roku na rok rośnie liczba niezaszczepionych dzieci. Podczas gdy w 2011 roku było ich zaledwie 3 tysiące, w roku 2014 ta liczba wzrosła do 12 tysięcy! Dlaczego tak się dzieje?

Po tych szczepionkach dziecko może zachorować na autyzm. Słyszałam głównie o takim argumencie – mówi dla TVP Info młoda matka Ewelina Krawczyk. Lekarze od lat powtarzają, ze to niczym niepoparte mity - dodaje.

*Rodzice niezaszczepionego dziecka moga dostać karę grzywny do 10 tysięcy zł. *Może być ona nałożona wielokrotnie, ale w sumie nie przekroczy 50 tysięcy zł. Niektóre gminy chciały wprowadzić nawet kryterium zaszczepienia podczas rekrutacji do przedszkoli, jednak Sąd Administracyjny unieważnił te decyzje.

*Pod koniec tej kadencji Sejmu przeprowadzono zmiany w prawie o szczepieniach. *Od nowego roku będą one obowiązkowe. Wielu ludziom jednak nie podoba się fakt, że w przypadku powikłań nie będą mogli ubiegać się o odszkodowania za przymusowe zaszczepienie. O szczegółach sprawy przeczytacie więcej tutaj.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić