Nie żyje Al Worden. Miał 88 lat. Dowodził misją Apollo 15 

Apollo 15 to czwarta misja, podczas której astronauci wylądowali na powierzchni Księżyca. Alfred M. Worden był pilotem modułu dowodzenia. O śmierci mężczyzny poinformowała jego rodzina.

Al Worden, który uczestniczył w misji Apollo 15, zmarł w swoim domu. Miał 88 lat.
Źródło zdjęć: © YouTube | Good Morning Britain

88-letni emerytowany astronauta i pułkownik Sił Powietrznych zmarł we śnie. Rodzina mężczyzny udostępniła tę informację na profilu Alfreda na Twitterze. Worden zmarł w czwartek, 12 marca.

Nie żyje Al Worden. Dowodził misją Apollo 15

W sierpniu 1965 roku Alfred przeszedł kurs w szkole wojskowych pilotów doświadczalnych. Niedługo po zakończonym szkoleniu zakwalifikował się do grupy astronautów NASA. Al Worden wchodził również w skład załogi rezerwowej misji Apollo 12.

Misja Apollo 15 rozpoczęła się 26 lipca 1971 roku i trwała do 7 sierpnia. 30 lipca astronauci wylądowali na Księżycu. Załoga przebywała ponad 18 godzin poza lądownikiem LM. W czasie wyprawy zebrano aż 77 kg próbek gruntu księżycowego

Po powrocie z misji Apollo 15, w maju 1972 został trwale odsunięty od uczestnictwa w lotach kosmicznych. Decyzja była wynikiem skandalu. Astronauci z załogi Apolla 15 sprzedali blisko czterysta okolicznościowych kopert ze znaczkami, które bez wiedzy NASA ostemplowali podczas pobytu na Księżycu.

Zobacz także: Misja Apollo 13. Oto, co zobaczyli astronauci. Unikalne nagranie NASA

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Wybrane dla Ciebie