Radosław Opas
Radosław Opas| 
aktualizacja 

NASA szuka życia na Tytanie. Misja na księżyc Saturna

84

Dron NASA zostanie wysłany na Tytana - największy księżyca Saturna. Urządzenie będzie napędzane energią jądrową. Specjaliści NASA są podekscytowani. Mówią, że takiej misji jeszcze nigdy nie było.

NASA szuka życia na Tytanie. Misja na księżyc Saturna
(Youtube.com, NASA Video)

NASA będzie szukać nowych form życia. Agencja kosmiczna komunikat o nowej misji ogłosiła 27 czerwca. Dron Dragonfly zbada skład chemiczny Tytana. Sprawdzi też, czy rzeczywiście istnieje tam życie. Naukowcy od lat podejrzewają, że istnieją tam żywe organizmy.

Tytan nie przypomina żadnego innego miejsca w Układzie Słonecznym, a Dragonfly nie przypomina żadnej innej misji - powiedział Thomas Zurbuchen z NASA.

Start misji zaplanowany jest na 2026 rok. Na Tytanie statek wylądować miałby 8 lat później. Mająca 3 metry długości maszyna spędzi tam co najmniej 2,5 roku. Będzie krążyć wokół księżyca o średnicy 5150 kilometrów - donosi serwis space.com.

Dragonfly odwiedzi świat pełen różnorodnych związków organicznych, które są budulcem życia i mogą nas wiele nauczyć o pochodzeniu samego życia – dodał Zurbuchen.

Zobacz także: Zobacz też: "Zraniony" Mars. Naukowcy twierdzą, że widzą coś takiego po raz pierwszy

Saturn jest jedną z wyjątkowych planet. Naukowcy uważają, że jest on jedynym potwierdzonym miejscem w Układzie Słonecznym - oprócz Ziemi - na którym znajdują się płynne substancje. Na jego powierzchni istnieje wiele jezior, rzek i mórz. Składają się one jednak nie z wody, a głównie z metanu i etanu. To właśnie w nich zamieszkiwać mają żywe organizmy.

Po raz pierwszy na Tytanie wylądowano w 2005 roku. Dokonano tego podczas misji Cassini-Huygens. Sonda krążyła wokół księżyca Saturna od 1997 do 2017 roku. To ona dała początek wiedzy na temat szóstej planety Układu Słonecznego pod względem odległości od Słońca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić