aktualizacja 

Nie żyje ikona muzułmańskiego feminizmu

Marokańska pisarka, socjolożka i feministka zmarła w Rabacie w wieku 75 lat.

Fatima Mernissi
Fatima Mernissi (East News)

Fatima Mernissi jako pierwsza odważyła się zakwestionować panującą interpretację Koranu. Jej najsłynniejsza książka, "Beyond the Veil" ("Zza zasłony") ujawniła sposób, w jaki patriarchalne społeczeństwa muzułmańskie przeinaczają treść Koranu w taki sposób, by usprawiedliwić dyskryminację kobiet.

Marokanka przypominała o znaczeniu kobiet w historii świata arabskiego. W książce "The Forgotten Queens of Islam" ("Zapomniane Królowe Islamu") zwróciła uwagę na doniosłą rolę płci żeńskiej we wczesnej historii państw islamskich. Powoływała się na tę zapomnianą historię, kiedy konserwatywni islamiści protestowali przeciwko wybraniu na premiera Pakistanu kobiety, Benazir Bhutto, w 1988 roku.

Mernissi zajmowała się również innymi pokrewnymi zagadnieniami. W szczególności - prawami człowieka oraz demokracją w świecie islamu. Do końca życia pozostała aktywną komentatorką wydarzeń politycznych. Powtarzała, że terroryści wywodzą się z różnych kręgów kulturowych i zawsze trzeba o tym pamiętać, by skutecznie z nimi walczyć.

W rozmowie z BBC Fatimę Mernissi wspominały inne feministki świata muzułmańskiego. Sumaya Naaman Guesus wspominała jej nieprzeciętną odwagę, a Laila Lalami podkreśliła, że Fatima była nie tylko wybitnym umysłem, ale również miłą i hojną osobą.

Sama Mernissi nie uważała się za wojowniczkę. Przyznawała wprost, że manifestowanie na ulicy uważa za stratę czasu, a poza tym zwyczajnie bała się policji. Powtarzała, że jej największą bronią jest komunikacja. W 2013 roku marokańska feministka znalazła się na 15. miejscu listy "100 najbardziej wpływowych kobiet świata arabskiego" stworzonej przez magazyn "Arabian Business".

"Morocco World News" poinformował, że Fatima Mernissi zmarła z przyczyn naturalnych.

Źródło:Informacja prasowa
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić