Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Piotr Kalsztyn
|
aktualizacja

Niemcy nie usuną z kościoła dzwonu ze swastyką. Ma służyć pojednaniu

35
Podziel się:

Koniec sporu o nazistowski dzwon. Nie usuną instrumentów ani widocznych na nim napisów.

Niemcy nie usuną z kościoła dzwonu ze swastyką. Ma służyć pojednaniu
(Getty Images, Thomas Lohnes)

*Rada miejska zdecydowała, że nie będzie usuwać nazistowskiego reliktu. *10 lokalnych polityków głosowało za pozostawieniem dzwonu. Przeciwko było 3 – informuje Deutsche Welle. Stwierdzili, że instrument powinien służyć jako element pojednania oraz pomnik pamięci przeciwko przemocy i niesprawiedliwości.

Dzwon w kościele w Herxheim am Berg wisi od 1934 roku. Znajduje się na nim swastyka oraz napis w języku niemieckim oznaczający "wszystko dla ojczyzny". Pod nim widoczny jest autor cytatu – Adolf Hitler.

*Spór wokół instrumentu wybuchł zeszłego lata. *Kościelny z parafii skarżył się lokalnym mediom, że hitlerowski dzwon nie powinien działać podczas uroczystości. Zwracał uwagę, że niepokojące byłoby chrzczenie dziecka przy akompaniamencie obiektu ze swastyką.

Zobacz także: Zobacz także: Letnie obozy nazistów. Tak Hitler wybierał przyszłe "matki III Rzeszy"

*Mieszkańcy miasta byli podzieleni. *Jedni obawiali się, że informacja o hitlerowskim napisie zrujnuje reputację kościoła. Bali się także, ze miejscowość stanie się miejscem wycieczek grup neonazistowskich. Inni uważali, że usunięcie inskrypcji będzie oznaczało przykrycie historii miasta. Dyskusję nasilił ówczesny burmistrz, który stwierdził, że nie wszystko w czasach nazizmu było złe.

*Lokalne władze zwróciły się do zewnętrznych ekspertów. *Ci stwierdzili, że dzwon powinien być traktowany jako zabytek i albo przeniesiony do muzeum, albo przechowywany w wieży kościelnej. Rada miasta zdecydowała, że pozostanie w świątyni, ale pojawi się tablica opisująca jego historię. Władze kościoła kilka miesięcy temu stwierdziły, że nie będą korzystać z dzwonu. Mają jeszcze dwa bez nazistowskiej historii.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(35)
ak001
4 lata temu
Niech nie usuwają. Miasto będzie miało dochody z turystyki. To będzie niebawem miejsce kultu neonazistów
Allzar
4 lata temu
Dzwon Fajny, mi się podoba.
A ja inaczej
4 lata temu
A ja jestem za swastyką jako symbolem bialej indoeuropejskiej rasy Arjów do której my należymy I która zawsze byla want opozycji do rasy semockiej - podstepnej podlej nazucajacej nam swoje podlosci : judaizm komunizm chrzescijanstwo I system bankowy ( lichwe)
ja
4 lata temu
Była tam juz tvn ??nie ?....
rte
4 lata temu
Kościoły od wieków mieszają się w politykę i wspierają krwawych dyktatorów i ich zbrodnie. Nie ma to nic wspólnego z Jezusem ani jego naukami , a komu takie czyny się podobają ?
dgt
4 lata temu
Ciężko mi sobie wyobrażić co żydy robiliby z Polakami jakby taki dzwon był w polskim kościele katolickim !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
wgv
4 lata temu
Iman al-Hams
asdffdas
4 lata temu
Iman al-Hams
hans
4 lata temu
Brakuje tego koleśia
wolkar
4 lata temu
No a gdzie mają być swastyki, jak nie w Niemczech?...
patris
4 lata temu
a w Polsce pomnik Świerczewskiego rozebrano..
zuckerfakerzy...
4 lata temu
Dzwon należy wysłać do tel avivu gdzie powinien służyć jako element pojednania oraz pomnik pamięci przeciwko przemocy i niesprawiedliwości.
zuckerfakerzy...
4 lata temu
Dzwon należy wysłać do trl avivu gdzie powinien służyć jako element pojednania oraz pomnik pamięci przeciwko przemocy i niesprawiedliwości.
&*.
4 lata temu
Najlepsze miejsce dla tego dzwonu to obóz koncentracyjny w Dachau.Szczególnie cytat i podpis Adolfa.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić