Niemiecki kościół zwróci dzieła sztuki. Trafią do Gdańska

36

Średniowieczne dzieła zostaną oficjalnie przyjęte do Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Opuściły Polskę podczas II wojny światowej. O przekazaniu poinformował Związek Kościołów Ewangelicznych w Berlinie.

Niemiecki kościół zwróci dzieła sztuki. Trafią do Gdańska
(iStock.com)

Dzieła pochodzą z czasów średniowiecza. Nastawa ołtarza oraz predella (podstawa nastawy ołtarzowej) zostały stworzone przez nieznanych artystów w 1435 r. Plany przekazania dzieł ogłosił Związek Kościołów Ewangelicznych w Berlinie.

Opuściły Polskę podczas II wojny światowej. W maju 1942 roku, podczas nalotów, dzieła zostały zabrane z Bazyliki Mariackiej w Gdańsku i przewiezione w bezpieczne miejsce.

Niemcy oddają dzieła do Gdańska w formie prezentu

Jako prawny następca utraconych parafii w Prusach Zachodnich i Wschodnich, Związek Kościołów Ewangelicznych w Berlinie przejął cały majątek parafii, w tym te dwa dzieła sztuki.

Przekazanie nastąpi podczas oficjalnej uroczystości w Berlinie, na której mają być obecni przedstawiciele polskiej dyplomacji. Przez lata drogocenne przedmioty były częścią ołtarza kościoła św. Jana w Berlinie-Moabit oraz zbiorów muzeum Gemäldegalerie w Berlinie.

Zobacz także: Znają lokalizację dzieła Leonarda da Vinci

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić