REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 2 godziny temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Bartłomiej Bajerski11.12.18 (07:11)

Niepokojące odkrycie na Antarktydzie. Jest dużo gorzej, niż myśleli

Lodowce na wschodzie Antarktydy zaczęły szybko topnieć. Do tej pory sądzono, że ten rejon lodowego kontynentu jest stabilny.
Bernhard_Staehli / iStock.com

Najwięcej lodu straciły lodowce Underwood, Bond, Adams, Vanderford i Totten. Wszystkie znajdują się nad zatoką Vincennes. Dotąd naukowcy wiedzieli tylko o ciepłych prądach roztapiających ten ostatni lodowiec. Był to jedyny taki punkt na wschodzie Antarktydy. Teraz okazało się, że problem jest o wiele poważniejszy.

Tempo utraty zewnętrznej powierzchni lodowców jest pięciokrotnie szybsze niż w 2008 roku. Od tego czasu straciły one 3-metrową warstwę lodu. Niepokojące dane pozyskała NASA ze zdjęć satelitarnych. Przetworzono o wiele więcej danych niż do tej pory. Wyniki zaskoczyły naukowców i jednocześnie bardzo zmartwiły.

REKLAMA

Eksperci obawiają się podniesienia poziomu mórz i oceanów na całym świecie. Twierdzą, że stopnienie całego lodu w tym rejonie Antarktydy skończyłoby się katastrofą. Lustro wody w oceanach znalazłoby się o 28 metrów wyżej niż teraz - przewidują specjaliści NASA. Wcześniej szacowano, że stopnienie tylko lodowca Totten podniosłoby poziom wód o 3 metry.

To taka sama ilość wody jak po stopnieniu czterech Grenlandii - powiedziała na poniedziałkowej konferencji prasowej glacjolog Catherine Walker z Centrum Lotów Kosmicznych Goddard (NASA).

Joshua Stevens / NASA Earth Observatory

Specjaliści podejrzewają, że winowajcą są ciepłe prądy oceaniczne. Sytuacja jest podobna jak w przypadku lodowca Totten. Ruchy lodowców i zmiany wiatrów sprawiają, że ciepła woda coraz szybciej topi lód. Eksperci podkreślają, że tempo zmian na wschodzie Antarktydy jest wolniejsze niż na zachodzie, jednak niepokojący proces już się rozpoczął.

Joshua Stevens / NASA Earth Observatory

Naukowcy sądzą, że to dopiero początek nowych odkryć na Antarktydzie. NASA rozpoczęła program przetwarzania ogromnej liczby zdjęć satelitarnych, który - jak się sądzi - w ciągu 10 lat przyniesie wiele nieznanych dotąd danych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij