o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na

Niepokojące odkrycie na Antarktydzie. Jest dużo gorzej, niż myśleli

135
Podziel się

Lodowce na wschodzie Antarktydy zaczęły szybko topnieć. Do tej pory sądzono, że ten rejon lodowego kontynentu jest stabilny.

Niepokojące odkrycie na Antarktydzie. Jest dużo gorzej, niż myśleli
(iStock.com, Bernhard_Staehli)
bEsnnMzp

Najwięcej lodu straciły lodowce Underwood, Bond, Adams, Vanderford i Totten. Wszystkie znajdują się nad zatoką Vincennes. Dotąd naukowcy wiedzieli tylko o ciepłych prądach roztapiających ten ostatni lodowiec. Był to jedyny taki punkt na wschodzie Antarktydy. Teraz okazało się, że problem jest o wiele poważniejszy.

Tempo utraty zewnętrznej powierzchni lodowców jest pięciokrotnie szybsze niż w 2008 roku. Od tego czasu straciły one 3-metrową warstwę lodu. Niepokojące dane pozyskała NASA ze zdjęć satelitarnych. Przetworzono o wiele więcej danych niż do tej pory. Wyniki zaskoczyły naukowców i jednocześnie bardzo zmartwiły.

Eksperci obawiają się podniesienia poziomu mórz i oceanów na całym świecie. Twierdzą, że stopnienie całego lodu w tym rejonie Antarktydy skończyłoby się katastrofą. Lustro wody w oceanach znalazłoby się o 28 metrów wyżej niż teraz - przewidują specjaliści NASA. Wcześniej szacowano, że stopnienie tylko lodowca Totten podniosłoby poziom wód o 3 metry.

bEsnnMzr

To taka sama ilość wody jak po stopnieniu czterech Grenlandii - powiedziała na poniedziałkowej konferencji prasowej glacjolog Catherine Walker z Centrum Lotów Kosmicznych Goddard (NASA).

Specjaliści podejrzewają, że winowajcą są ciepłe prądy oceaniczne. Sytuacja jest podobna jak w przypadku lodowca Totten. Ruchy lodowców i zmiany wiatrów sprawiają, że ciepła woda coraz szybciej topi lód. Eksperci podkreślają, że tempo zmian na wschodzie Antarktydy jest wolniejsze niż na zachodzie, jednak niepokojący proces już się rozpoczął.

bEsnnMzx

Naukowcy sądzą, że to dopiero początek nowych odkryć na Antarktydzie. NASA rozpoczęła program przetwarzania ogromnej liczby zdjęć satelitarnych, który - jak się sądzi - w ciągu 10 lat przyniesie wiele nieznanych dotąd danych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bEsnnMzS
KOMENTARZE
(135)
...
3 lata temu
I bardzo dobrze bogaczom nad brzegiem oceanu wille pozalewa
Hgcc
3 lata temu
Gdzie Antarktyda ma wschód ?????? Buahaha
Jvcf
3 lata temu
Na wschodzie ? Przeciez na Antarktydzie jedynym kierunkiem jest północ
bEsnnMzT
scs
3 lata temu
bajki panie bajki piszą, ale już im się kupy nie trzymają he he he he
ktoś
3 lata temu
Karma dla plebsu - jak zwykle baranom trzeba dać żarcie...
ADI
3 lata temu
ZBUDOWAĆ ZAMRAŻARKI A WODY DLA AFRYKI W KOSTKACH WYSYŁAĆ
Halina
3 lata temu
Nadchodzi Epoka lodowcowa-☺️☺️
H
3 lata temu
Po co obi topią ten lód? Czyżby pod powierzchnia było coś aż tak wartego uwagi?
pik
3 lata temu
niektóre komentarze są jak ruska propaganda dla plebsu ruskiego... jak się czyta te bez mózgowe wypowiedzi prostaków to nie dziwne, że nasza planetę szlak trafia!
Ksu
3 lata temu
Naukowcy w 2008 przewidywali ze pierwsza zuma bez lodu na biegunie północnym bedzie ok.2030 roku..zobaczcie jak łatwo i o jak dużo naukowcy potrafią sie pomylić😜😁
NWO to złodzi...
3 lata temu
Najpierw niech naukowcy cofną się do 4 klasy podstawówki, to przypomną sobie, że lód zamieniając się w wodę zmniejsza swoją objętość. Większość lodu jest pod wodą. Zalanie lądów nam nie grozi.
jkjgcg
3 lata temu
niema czegoś takiego jak globalne ocieplenie w sensie rozumianym przez to co próbują wciskać ludziom to bajeczka dla niedouczonych ślepych lemingów. Wahania temperatury są na ziemi od milionów lat jest to związane głównie z aktywnością słońca oraz zmianami orbity i nachylenia osi ziemi a także zmianami w wewnętrznej aktywności planety. Ale jak można na czymś zarobić to czemu nie ludzie uwierzą we wszystko wystarczy im że mają smartfon fb i chemtrails i przepis na leminga gotowy
luki
3 lata temu
Niech napiszą prawdę i przeanalizują aktywność słońca przez ostatnie 50 lat to słońce wykończy ziemię i zakłamana polityka monopolistów.
bEsnnMzL
Igo
3 lata temu
A może ziemia reguluje właśnie w ten sposób temperaturę. Woda ma dużą pojemność cieplną i jak się topią lodówce to więcej wody może przyjąć więcej ciepła. Oczywiście część lądów zostanie zalana ale jak ich duża część odsłon się spod lodu
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić