REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Cytaty dnia
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 2 godziny temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
Natalia Bogucka23.10.18 (15:48)

NASA dzieli się zdjęciem idealnie prostokątnej góry lodowej na Antarktydzie

Naukowcy są zachwyceni widokiem ogromnej geometrycznej góry lodowej. Wygląda jakby została celowo przycięta, ale jest całkowitym dziełem natury.
NASA

Góra lodowa prawdopodobnie jest częścią lodowca szelfowego Larsen C. Według naukowców jej kształt sugeruje, że niedawno oderwała się od reszty płyty.

REKLAMA

NASA zrobiła zdjęcie w ramach operacji IceBridge. Misja polega na obrazowaniu ziemskich regionów polarnych, aby pokazać skalę topnienia w ostatnich latach. I chociaż kształt góry lodowej jest dla wielu zaskakujący, naukowcy twierdzą, że jest to zjawisko całkowicie naturalne. Większość z nas jest przyzwyczajona do oglądania zdjęć kanciastych gór lodowych, ale istnieje ich zupełnie inny rodzaj, zwany tabelarycznymi (płytkowymi).

Płytkowe góry lodowe charakteryzują się tym, że są płaskie, szerokie i długie. Zazwyczaj powstają poprzez oderwanie się od krawędzi lodowców. Zazwyczaj 10 proc. góry lodowej znajduje się nad powierzchnią oceanu. Jeśli chodzi o tę konkretną, to na razie nie wiadomo, czy całkowicie znajduje się nad powierzchnią wody, czy jej część znajduje się na dnie oceanu - podaje Forbes.

_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
* Zobacz także: Wielki mały krok dla człowieka. Komiczne nagrania z Księżyca*

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij