Niesamowite odkrycie w starożytnym mieście

12

Znaleziska dokonano w słynnych ruinach stolicy królestwa Nabatejczyków.

Petra
Petra (Pixabay.com)

W starożytnym mieście Petra w Jordanii odkryto ogromny podziemny monument. Jak informuje "National Geographic", zajmująca powierzchnię basenu olimpijskiego platforma służyła prawdopodobnie do odprawiania uroczystości w stolicy królestwa Nabatejczyków. Odkrycia dokonała archeolog Sarah Parcak, wspierana przez dyrektora rady amerykańskich zamorskich ośrodków badawczych Christophera Tuttle'a.

Odkrycia dokonano dzięki analizie obrazów satelitarnych o wysokiej rozdzielczości. Para Amerykanów porównała je ze zdjęciami wykonanymi przez drony oraz wynikami badań naziemnych. Według badaczy gigantyczna platforma znajduje się w odległości 800 metrów od dawnego centrum miasta. Uważają również, że wykorzystana przez nich metoda może okazać się przełomowa dla światowej archeologii.

Nim Tuttle dokonał odkrycia, pracował na terenie Petry przez 20 lat i wiedział, że "coś musi tam być". Przypomnijmy że najstarsze budowle w mieście pochodzą prawdopodobnie z III wieku przed naszą erą. Petra była stolicą królestwa ludu semickiego, zwanego Nabatejczykami. Ich państwo znajdowało się na obszarze południowo-zachodniej Jordanii. Od 2007 roku miasto uznaje się za jeden z siedmiu nowych cudów świata.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Autor: Beata Kruk

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić