Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Niespodziewane odkrycie na Antarktydzie. Jest jeszcze gorzej, niż myśleli naukowcy

327
Podziel się:

Najnowsze badania Australijczyków ujawniły, że najważniejszy lodowiec po prostu pływa po oceanie, nie mając oparcia o stały ląd.

Niespodziewane odkrycie na Antarktydzie. Jest jeszcze gorzej, niż myśleli naukowcy
(Australian Antarctic Program)

Badacze biją na alarm, obawiając się, że lodowce dużo szybciej stopnieją. Jeden z największych na świecie dokładnie sprawdzili członkowie ekipy Australian Antarctic Division, która jest częścią Australijskiego Programu Antarktycznego. Eksperci spodziewali się, że dużo większa część lodowca Totten (znajduje się na wschodzie zamarzniętego kontynentu) spoczywa na skale.

Pływając, jest on dużo bardziej narażony na coraz wyższą temperaturę wody. Specjaliści ostrzegają, że gdyby cały ten ogrom lodu zmienił się w wodę, poziom oceanów mógłby podnieść się nawet o trzy metry. To z kolei zagraża zalaniem nadmorskich terenów na Ziemi.

Totten jest jednym z najważniejszych lodowców na Antarktydzie, a może nawet na świecie, ponieważ wpływa na zmniejszanie się pokrywy lodowej Antarktydy. W przyszłości może doprowadzić do kilkumetrowego wzrostu poziomu morza - potwierdza swoje obawy glacjolog, dr Ben Galton-Fenzi, który dowodził zespołem naukowym.

Po dokładnych badaniach okazało się, że ogromna część Tottena jest podmyta. Woda przedostawała się do jego "podbrzusza" przez "lodowe bramy". Wdarła się na przestrzeni setek kilometrów pod lodowiec.

Grupa naukowców do badań wykorzystała sejsmiczną technologię. Jak opisują, ich metoda jest podobna do poszukiwań ropy naftowej.

Generujemy fale dźwiękowe. Schodzą one w dół, a wtedy słyszymy echo pochodzące z dużych nieciągłości wewnątrz Ziemi - wyjaśnił profesor Paul Winberry z Centralnego Uniwersytetu Waszyngtońskiego, który uczestniczył w badaniach.

Zobacz także: Zobacz także: NASA publikuje wyniki badań nad Antarktydą

Członkowie wyprawy spędzili na lodowcu Totten osiem tygodni. Ekspedycja wyruszyła w grudniu 2017 roku. Teraz badacze podzielili się jej niepokojącymi efektami.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(327)
kris
5 lata temu
Typy bukmacherskie!!!Blog ma już dużą renomę i archiwum do wglądu dla każdego!!! Dziś typ dla nowych za darmo :) normalnetypy.blogspot dodać com i tyle :)
Leszy
5 lata temu
Czyli dobrze. Jak pływa to znaczy, że gdy stopnieje to nie wpłynie to na poziom mórz.
Leszek
5 lata temu
3 metry przy obecnym stanie oceanów i kształcie linii brzegowej . Jak te 3 metry rozleją się na tereny przybrzeżne i dalej to stan ostateczny wyjdzie jakieś 0.7 m.
lol
5 lata temu
tu same madrale ,co pala pseudo weglem i sa najmadrzejsi
zrx
5 lata temu
Nieścisłość czy straszenie ludzi? Skoro pływa bez podparcia, to już w tej chwili 90% jego masy musi być pod wodą i ją już wyparło.I jakoś wzrostu poziomu nie ma o kilka metrów. Chyba z rozpędu na sianie zamętu strzelili sobie w kolano.
szczecin
5 lata temu
Przecież istnieją mapy starożytne ,gdzie widać wyraźnie jak wyglądała Antarktyda- czyli takie topnienie już było, gdzie wyraźnie widać zarys lądu. Czy czegoś nasi politycy i archeolodzy zaczynają się bać ?czyżby świat miał ujrzeć inną historię ziemi niż nam do tej pory wciskali, a ostatnio lekko odpuszczają?Za to w Arktyce lodu przybywa i nie jest tak źle.
teren
5 lata temu
albo pływa i jak się rozpuści nie podniesie stanu wody albo sie opiera na skale i podniesie niech się naukowcy zdecydują
Ozeasz
5 lata temu
Pytanie do absolwentów szkoły podstawowej: Jeśli pływający lodowiec roztopi się to poziom oceanów: a) wzrośnie? b) spadnie? c) nie zmieni się?
FckNWO
5 lata temu
Madry zes jak te pseudo naukowcy
mylink
5 lata temu
1. Słona woda + pływający w niej lód = po roztopieniu tego lodu, podniesie się poziom wody, z powodu różnic w gęstości oraz wytworzonej przy tym ilości pary wodnej - BYĆ MOŻE będzie to te 3 metry. 2. Słona woda + osadzona na dnie na stałe skała pokryta grubą ilością lodu = po roztopieniu tego lodu podniesie się poziom wody. 3. Słona woda + osadzona na jej dnie skała pokryta grubą ilością lodu = po roztopieniu tego lodu podniesie poziom wody. 4. Słodka woda + pływający w niej lód = po jego roztopieniu będzie brak podniesienia poziomu wody. 5. Słodka woda + osadzony na dnie lód = po jego roztopieniu nastąpi podniesienie poziomu wody. 6. Słodka woda + osadzona na dnie skała pokryta lodem = po roztopieniu lodu nastąpi podniesienie poziomu wody. I to chyba wszystko co chciałem podsunąć do rozważenia.
ja
5 lata temu
oby poziom wzrósł, będę miał bliżej nad morze. Muszę produkować to co2 .
Tadzio
5 lata temu
To ciekawe. Zagrożeniem jest, że więcej lodowca pływa po widzie niż się spodziewali? Jest chyba odwrotnie. Stopienie lodowca pływającego po wodzie ma mniejszy wpływ na poziom oceanów niż takiego, który jest na lądzie i jego woda po stopieniu spłynie do oceanów!
Wacek
5 lata temu
No i co? No i jajco. Tak jest i było pewnie już przed tysiącami lat...
sprawiedliwy
5 lata temu
O BOZE , to już koniec ?Lodowiec się topi i nas zatopi ....? Owszem tak w przybliżeniu za 1000 lat !!!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić