Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na

Niezwykle groźny wirus dotarł już do Europy

9
Podziel się:

Wirus Zika przenoszony jest przez komary i stanowi poważne zagrożenie zwłaszcza dla kobiet w ciąży. Zarażenie nim powoduje ciężkie choroby, w tym małogłowie u dzieci.

Niezwykle groźny wirus dotarł już do Europy
(East News, AFP)

Media donoszą o rozprzestrzenianiu się wirusa po świecie. Ostatnio zakażony został mieszkaniec Danii, który wrócił z podróży do Brazylii i Meksyku. Wcześniej zachorował Szwed, który też odwiedził Amerykę Południową. Obecność wirusa potwierdzono już w około 20 krajach, z czego najwięcej przypadków odnotowano właśnie w Ameryce Środkowej i Południowej.

*Na wirusa nie ma szczepionki. *Objawy zakażenia są praktycznie niezauważalne. Zwykle występują gorączka, wysypka, niekiedy bóle brzucha. Wirus jest jednak wyjątkowo niebezpieczny, zwłaszcza dla niemowląt. Naukowcy uważają, że wywołuje małogłowie. Wirus może być przenoszony przez krew, a być może nawet przez spermę. Aby to potwierdzić, potrzeba dokładniejszych badań.

Wirus Zika nie powinien jednak stanowić zagrożenia w zimniejszych krajach, ponieważ nie ma w nich odpowiedniej temperatury, by rozmnażały się przenoszące wirusa komary z gatunku Aedes aegypti – podaje Reuters.

*Światowa Organizacja Zdrowia zaleca ostrożność, zwłaszcza u ciężarnych. *Apeluje o niepodróżowanie do zagrożonych krajów oraz stosowanie podstawowych środków ostrożności, które obronią przed komarami. Chodzi m.in. o preparaty chemiczne oraz moskitiery.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(9)
Zocha
7 lat temu
Może jestem nienormalna, al uważam, że to jest celowe działanie grupy Bilderberg, żeby zmniejszyć populację ludności świata, szczególnie tam, gdzie jest bieda i gdzie przyrost naturalny jest bez kontroli (Azja, Afryka, Ameryka Łac.) Tam najczęściej pojawiają się dziwne pandemie.
bolo
7 lat temu
nowe wirusy przenoszą sie razem z demokracją.
elinek4
7 lat temu
Już dawno nie było nowego wirusa.......
Relax
7 lat temu
To wszystko wina ocieplenia które obserwujemy już od kilkunastu lat zaczynają się u nas wylęgać zarazki i wirusy o których jeszcze 40 lat temu byśmy nie pomyśleli by zagościły w naszej strefie geograficznej. Dlatego walka z tym jest tak ważna ponieważ obawiam się,że III wojna światowa to nie będzie wojna polityczna tylko wojna o wodę i zasoby żywnościowe.
olex1980
7 lat temu
wirusy roznoszą imigranci
GLORIA LUX
7 lat temu
Pierwsze słyszę o takim wirusie non stop nowe odmiany czego ludzie już nie wymyślą tak tak i na komary kuźwa zwalają winę!!!
Polak i obywa...
7 lat temu
Jak widać dużego złego z tych ciepłych stref przychodzi do Europy - z Ameryki środkowej wirus, z Afryki muzułmanie (jak wirus, co widać po problemie niemieckim). Co jeszcze przyjdzie i gdzie?
Nick Polski
7 lat temu
Najszybciej można zarazić się w Izraelu w jednym z laboratoriów.
33
7 lat temu
CIEKAWE KTO MUTUJE TE WSZYSTKIE WIRUSY ZBYT DUŻO LUDZI NA ŚWIECIE JEST ?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić