Niezwykle mocne słowa Obamy. Porównał Amerykę Trumpa do nazistowskich Niemiec

34

Niezwykle mocnych słów uzył były prezydent Stanów Zjednoczonych. Wskazując na zagrożenia dla Ameryki, przywołał wizję nazistowskich Niemiec z Adolfem Hitlerem na czele.

Niezwykle mocne słowa Obamy. Porównał Amerykę Trumpa do nazistowskich Niemiec
(Getty Images, Scott Olson / Staff)

Musimy pielęgnować ogród demokracji, bo inaczej może się szybko rozpaść. To właśnie wydarzyło się w Niemczech w latach 30. ubiegłego wieku, kiedy to - pomimo demokracji Republiki Weimarskiej i wielowiekowych osiągnięć kulturalnych i naukowych - zapanował Adolf Hitler - powiedział Barack Obama.

Komentatorzy nie mają wątpliwości, do kogo były skierowane te słowa. Wprawdzie poprzednik Donalda Trumpa w Białym Domu nie wymienił obecnego prezydenta z imienia i nazwiska, jednak znawcy amerykańskiej polityki mówią wprost, że to bardzo mocna reprymenda wobec aktualnej polityki prezydenta USA.

Zginęło wtedy 60 milionów ludzi. Trzeba więc mieć baczenie. I głosować w wyborach - mówił dalej Obama.

Laureat pokojowego Nobla już wcześniej krytykował Donalda Trumpa. Nigdy jednak nie używał aż tak mocnych porównań. Według mediów w USA Barack Obama odniósł się bezpośrednio do polityki pod hasłem wyborczym "Make America Great Again" (zróbmy Amerykę ponownie wielką).

Zobacz także: Nowy dom Baracka Obamy

Zdaniem przeciwników Trumpa, podsyca on nacjonalizmy w Stanach Zjednoczonych. Działacze muzułmańscy oskarżają go o fobię na punkcie ich współwyznawców. Przywódca światowego mocarstwa regularnie wdaje się w utarczki w mediach społecznościowych. Bardzo często na tle rasowym. Były prezydent Barack Obama wypowiadał się w Klubie Ekonomicznym w Chicago. Jego uwagi padły w momencie, gdy został zapytany o największe zagrożenie dla USA.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić