Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Aldona Brauła
|

Niezwykłe znalezisko we Wrocławiu. Pierwszy powojenny polski film

33
Podziel się:

We Wrocławiu, w magazynie dawnej Wytwórni Filmów Fabularnych, znaleziono trzy rolki taśm. Okazało się, że to ścieżka dźwiękowa do pierwszego powojennego filmu polskiego „Zakazane piosenki”.

Niezwykłe znalezisko we Wrocławiu. Pierwszy powojenny polski film
(film polski)

We Wrocławiu znaleziono bardzo cenne rolki taśm filmowych. To ścieżka dźwiękowa do filmu „Zakazane piosenki”, który jest pierwszym powstałym w powojennej Polsce.

Taśmy trafiły do Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA, gdzie zostaną zdigitalizowane. Następnie będą odsłuchane i porównane z pierwotną wersją filmu. Nie wiadomo jak znalazły się we Wrocławiu w archiwach Wytwórni Filmów Fabularnych.

Dla nas było to ogromne zaskoczenie bo rzeczywiście ten film nie był realizowany z udziałem Wytwórni Filmów Fabularnych. Zatem nie wiem czy będziemy w stanie odpowiedzieć na pytanie skąd te trzy rolki się znalazły – powiedział dla Radia Wrocław Robert Banasiak, dyrektor CeTy.

Zobacz także: Zobacz także: Odwiedziliśmy groby gwiazd kina

Przypuszcza się, że ścieżka dźwiękowa pochodzi z późniejszej, ocenzurowanej wersji. Pierwsza wersja powstała w 1946 roku. Film pokazywał Warszawę w czasie II wojny światowej. Fabułę wykorzystano do zaprezentowania twórczości muzyków ulicznych z czasów okupacji oraz piosenek partyzanckich. Premiera odbyła się w styczniu 1947.

Film został świetnie przyjęty i bardzo spodobał się publice. Niestety władza miała odmienne zdanie. Uważano, że nie ukazano odpowiednio okupanta i znacznie złagodzono niektóre zdarzenia. Druga wersja filmu, ze zmienioną fabułą, powstała rok później.

„Zakazane piosenki” w przeciągu pierwszych lat obejrzało ponad 10 mln widzów. W kolejnych latach ta liczba wzrosła do 15 mln. Do dziś jest to jedna z najlepszych produkcji o tematyce wojennej. Wystąpiło w niej wiele aktorów znanych do dziś m.in. Danuta Szaflarska, Hanna Bielicka, Jerzy Duszyński czy też Alina Janowska.

Alan Starski wybitny polski scenograf, powiedział, że taśmy odnalezione we Wrocławiu są bardzo cenne. Dzięki nim być może uda się zrekonstruować film z jeszcze lepszą jakość dźwięku

Wiele filmów zostało poprawionych, odtworzonych czy skorygowanych cyfrowo. Dla mnie, myślę, że też dla widzów byłoby miło jakby ten film został poprawiony i nie tylko w dźwięku ale i obrazie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(33)
Bic Boży
3 lata temu
Zdanie z artykułu. - "Dzięki nim być może uda się zrekonstruować film z jeszcze lepszą jakość dźwięku". Kolejny nieuk na o2 :-)
TV gebels
3 lata temu
I tak nie tego nie puści .No chyba że to wina Tuska lub chociaż jego dziadka ...
A nie macie
3 lata temu
tam oryginalnej wersji " O dwóch Takich Co założyli Monarchię "
Ładny
3 lata temu
Macie Banasiowy Bałagan w Tym Wrocławiu . Dopiero teraz znaleźli .Pewnie sprzątaczka miała w wiaderku
Grisza z Kali...
3 lata temu
Nie ukazano odpowiednio okupanta zwanego ZSRR !
abc
3 lata temu
"Zakazane piosenki '' , to nie jest ''prawdziwy polsko film '' , bo nie ma w nim nic o bohaterskich braciach K .
KomisarzLudow...
3 lata temu
Aż dziwne że we Wrocławiu znaleziono POLSKI film i od razu władze nie kazały go zniszczyć. Wszak tam POLSKOŚĆ się tępi.
ewa
3 lata temu
beznadziejny film
siekiera, mot...
3 lata temu
Tak, tak panie Allanie koniecznie trzeba poprawić ten film.Koniecznie !! Najlepiej w całości. Pokazać terror NKWD, UB, LWP na warszawskich ulicach. Tramwaje "tolka dla Ruskich". No i piosenki skomponować antyruskie, bo o tym film
jak już nic n...
3 lata temu
do niczego się nie nadajesz, zostań redachtorem w wuupee
wiele filmów ...
3 lata temu
ale wiele aktorów?
cine
3 lata temu
Oglądałem dwie wersje Zakazanych piosenek, a dotyczyły początku filmu. Natomiast w odnowionej wersji Rejsu zabrakło sekwencji z kradzieżą kiełbasy Himilsbachowi. Tak to się dzieje.
dziadek56
3 lata temu
Część komentujących to jacyś chorzy psychicznie ludzie . Co mają wyklęci do "zakazanych piosenek" . Ludzie ogarnijcie się , bo to już nie jest śmieszne .
red nacz
3 lata temu
redakcjo "wiele aktorów" ??
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić