Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
aktualizacja

Niezwykły zabieg. Operowali mu mózg, a on czytał książkę

9
Podziel się

15-letni Szymon trafił pod opiekę lekarzy z powodu bardzo wysokiej gorączki, wymiotów i omdlewania. Kiedy stwierdzili u chłopca zmianę w prawej półkuli mózgu, postanowili poddać go operacji z wybudzeniem. Doszło do niej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu.

Niezwykły zabieg. Operowali mu mózg, a on czytał książkę
(PAP, Tomasz Waszczuk)

Nastolatek został wybudzony w trakcie operacji na godzinę. Przez ten czas świadomie czytał książkę, a lekarze zadawali mu pytania. Wybudzenie najprawdopodobniej zapobiegło uszkodzeniu ośrodka mowy i niedowładom.

Wiedzieliśmy, że musimy usunąć zmianę w mózgu w sposób radykalny, maksymalnie doszczętnie - czytamy na rmf24.pl wypowiedź prof. Stanisława Kwiatkowskiego, kierownika Oddziału Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu.

Chłopiec ma się dobrze i wcale nie pamięta operacji. Ani on, ani jego rodzice nie mieli pojęcia, że chirurdzy zdecydowali się na wybudzenie. Decyzja zapadła w trybie pilnym, a czasu starczyło jedynie na niezbędną konsultację z psychologiem.

Tego typu zabiegi stale stosuje się zagranicą. Najczęściej przeprowadzane są na dorosłych, a nie na nastolatkach. Szymon to najprawdopodobniej najmłodszy pacjent w Polsce, który został wybudzony podczas operacji mózgu.

Autor: Paulina Kwiatkowska

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl

KOMENTARZE
(9)
dr.Frankenste...
5 lata temu
Czytał im instrukcję obsługi...krok po kroku.
kartonik
5 lata temu
ale news ! takie operacje to standart !
pawcio
5 lata temu
Ale osiagniecie, tez mi? Pani Pawlowicz wcale nie ma mozgu i co dziennie czyta i to wszystko co popadnie.
Qwertych
5 lata temu
Żadna sensacja. Mózg nie posiada receptorów bólu. A pismaki z o2 chyba nie posiadają mózgu...
adi
5 lata temu
jedni lekarze robia co moga a drudzy maja tak papiero do wypenienia ze konajacego czlowieka wyslali do domu bo nie mial orginalnego ubezpieczenia
Joe
5 lata temu
To że czytał to norma, nic w tym dziwnego, (jedni czytają inni grają na skrzypcach)musi czytać żeby lekarze wiedzieli w jakim jest stanie i czy nie robią z niego warzywa.
dux-x
5 lata temu
Brawo dla lekarzy!
Martian
5 lata temu
Trzeba Naprawic nie Niszczyc Zaufaj jego Slowu...
Martian
5 lata temu
Pamiec Wieksza niz Wasze Terabajty zrozumiec przekaza... bo nie rozumie kazdy! Chcesz dotykac Gwiazd Czlowiek Umiera z Glodu .. Wszystko pokoleji z czasem.. I Dalej znow do przodu.. Jesli Szczerze! To masz Wsparcie! Bracie Siostro Dziekuj Bogu!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić