Jan Muller| 
aktualizacja 

Niszczą wnętrza sklepów H&M. Eskaluje konflikt o "rasistowską" reklamę

291

Skandal wywołany użyciem w sklepie H&M czarnoskórego dziecka do prezentacji bluzy z napisem "Najfajniejsza małpa w dżungli" wybuchł z nową siłą w RPA. Tamtejsi aktywiści zdemolowali wnętrza sklepów w kilku miastach.

Niszczą wnętrza sklepów H&M. Eskaluje konflikt o "rasistowską" reklamę
(Twitter.com/JacaNews)

Fala przemocy rozlała się po korytarzach czterech centrów handlowych. Policja zmuszona była użyć gumowych kul do uspokojenia sytuacji. Przypadkowi klienci zmuszeni byli uciekać przed krzyczącym tłumem w strojach najbardziej skrajnej partii opozycyjnej. Zniszczony został m.in. flagowy sklep H&M w RPA, w Sandton, na przedmieściach Johannesburga.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Dobrze zorganizowana akcja ruszyła tuż po otwarciu sklepów w sobotni poranek. Do sieci trafiły nagrania i zdjęcia pokazujące ludzi w czerwonych ubraniach Economic Freedom Fighters ściągających ubrania z wieszaków czy przewracających manekiny - donosi "Daily Mail".

Rzecznik EFF pochwalił działania zwolenników swojej partii. Wytłumaczył, że to jest cena, którą szwedzka sieć handlowa "płaci za swój rasizm". H&M posiada sklepy w RPA od 2 lat. Niemal od początku stała się obiektem krytyki za brak używania czarnoskórych modeli i modelek.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Sieć sklepów wycofała reklamę z brytyjskich i amerykańskich sklepów internetowych. Zielona bluza została też wycofana ze sprzedaży. Ze strony dyrekcji firmy padły słowa przeprosin "dla każdego, kto poczuł się dotknięty". Niemniej zrzut ekranowy z kontrowersyjnym zestawieniem hasła i czarnoskórego dziecka krąży nadal po sieci.

Zobacz także: Zobacz także: Nietypowa akcja niemieckiego supermarketu

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić