aktualizacja 

Nocne podjadanie grozi nie tylko tyciem!

Systematyczne jedzenie w czasie, kiedy powinniśmy spać, powoduje pogorszenie funkcji uczenia się i rozwoju pamięci – donosi PAP.

Nocne podjadanie grozi nie tylko tyciem!
(Shutterstock.com)

Sporadyczny napad na lodówkę pod osłoną nocy, nie wyrządzi widocznych szkód. Ale jeśli podjadamy często, wpływa to negatywnie na zmianę funkcjonowania naszego mózgu. Z czasem doprowadzi do upośledzenia procesów poznawczych takich jak uczenie się i zapamiętywanie.

Badanie potwierdzające powyższe wnioski, przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Udostępniali myszom jedzenie w momencie, w którym zwierzęta zazwyczaj śpią. Zauważyli, że po jakimś czasie gryzonie zaczęły gorzej radzić sobie z zadaniami wymagającymi uczenia się i zapamiętywania.

Zwierzęta szczególnie kiepsko wypadały w testach związanych z rozpoznawaniem nowych obiektów i pamięcią długotrwałą. Wyniki badań tłumaczą również, dlaczego osoby pracujące na nocne zmiany przeważnie gorzej wypadają w testach mierzących zdolności poznawcze.

Dostarczyliśmy pierwszego dowodu na to, że regularne spożywanie posiłków o nieodpowiedniej porze, może wywierać niekorzystny wpływ na funkcje uczenia się i pamięci – podsumowuje badaczka Dawn Loh, której rezultat badań został opublikowany na łamach czasopisma internetowego „eLife”.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić