Nosisz japonki? Lepiej się odzwyczaj

45

Popularne i proste klapki wydają się idealnym obuwiem dla każdego urlopowicza. Jednak lekarze ostrzegają - noszenie ich na co dzień jest złe dla twoich stóp!

Nosisz japonki? Lepiej się odzwyczaj
(flickr.com, Via Tsuji)

Japonki mogą powodować urazy stopy, biodra, kolana, a nawet pleców. Wielu ekspertów twierdzi, że to najgroźniejszy dla zdrowia rodzaj obuwia - czytamy na stronie Everyday Health Media. Dlaczego podolodzy tak przestrzegają przed noszeniem japonek? Przede wszystkim narażają one nogi na nienaturalne rozciąganie. A to może doprowadzić do wielu schorzeń. Jedną z najcięższych przypadłości jest bardzo bolesna choroba zwana rozlanym zapaleniem powięzi podeszwy, czyli stanem zapalnym tkanki na spodzie stóp.

(Japonki) sprawiają, że twoja stopa staje się tak płaska jak to tylko możliwe. Jeżeli masz stopę z tendencją do nadmiernego spłaszczania, nie zapewnią ci żadnego podparcia - mówi Jim Christina, dyrektor ds. naukowych w American Podiatric Medical Association.

Wadą japonek jest także ich opadanie przy każdym kroku. Aby klapki nie spadły z naszych stóp, potrzeba o wiele więcej wysiłku, niż sobie z tego zdajemy sprawę. Nie odczuwamy bólu, bo organizm szybko przyzwyczaja się do nowych warunków. Jednak chodzenie zaczyna nam doskwierać, gdy jest już za późno... Nim się obejrzymy, na nogach mogą pojawić się młotkowate palce, które trzeba leczyć operacyjnie.

Twoja stopa w klapkach zakładanych między palce nie ma żadnej ochrony. Nosiciele japonek potykają się częściej niż inni, a brak osłony kostki powoduje notoryczne kontuzje. Ponadto stopa jest narażona na otarcia i kontakt z ostrymi kamieniami. Nie mówiąc o bakteriach. "The New York Times" już dawno opublikował badania, z których wynika, że powierzchnia klapek ze sztucznej pianki jest doskonałym siedliskiem dla gatunku śmiercionośnych mikrobów o nazwie Staphylococcus aureus. To jeden z ponad 18 tysięcy rodzajów znalezionych tam bakterii.

Nadal masz zamiar wziąć japonki na wakacje?

Autor: Mateusz Kijek

Zobacz także:

{:external}

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić