Nowa nadzieja na wczesne wykrycie raka jajników

Amerykańscy i kanadyjscy naukowcy opublikowali wyniki swoich najnowszych badań.

Badania krwi pozwolą na wczesne wykrycie raka jajników
Badania krwi pozwolą na wczesne wykrycie raka jajników (Pixabay.com, PublicDomainPictures)

To może być prawdziwy przełom w leczeniu raka jajników. Badacze udowodnili, że badania związków surowicy krwi pozwoliły wykryć nowotwór w bardzo wczesnym stadium u 46 spośród 49 badanych kobiet. Wczesna diagnostyka jest najważniejszym czynnikiem w przypadku leczeniu tego rodzaju raka.

Naukowcy wykorzystali w badaniach technikę chromatografii cieczowej i spektrometrii mas. Dzięki temu udało im się wyodrębnić w surowicy krwi 16 związków, które umożliwiły bezbłędną diagnozę u badanych pacjentek. Próbki krwi zostały pobrane od kobiet żyjących w Kanadzie i USA.

Jednak naukowcy nie mówią na razie o wielkim sukcesie. Jak donosi "The Telegraph", wskazują na konieczność przeprowadzenia badań na większej grupie kobiet w innych częściach świata. Dopiero wtedy okaże się, czy opracowana przez niech metoda wykrywania nowotworu jest na pewno skuteczna.

Rak jajników jest relatywnie trudny do wyleczenia. Przede wszystkim dlatego, że zazwyczaj diagnozuje się go dopiero w momencie, kiedy pojawiają się przerzuty w innych częściach ciała. Z tego powodu naukowcy od dawna poszukują sposobu diagnozowania, który opierałby się na rutynowych badaniach przesiewowych.

Źródło:Informacja prasowa
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić