aktualizacja 

Nowa szczepionka na AIDS. Ruszają próby na ludziach

Testy nowej szczepionki na AIDS mają rozpocząć się wkrótce w Stanach Zjednoczonych.

Nowa szczepionka na AIDS
Nowa szczepionka na AIDS (Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY, USAMC-AFRIMS photo)

Ten specyfik różni się od dotychczas testowanych leków na AIDS. Rozwijany był przez ostatnich 15 lat przez Roberta Gallo, naukowca, który pierwszy udowodnił w 1984 roku, że wirus HIV wyzwala chorobę. Zapewnił on, że badania nad nią były wyjątkowo szczegółowe i starał się wykluczyć z nich wszystkie wątpliwość zanim poda szczepionką pierwszym pacjentom.

W pierwszej fazie testów szczepionkę ma przyjąć 60 ochotników. Zostanie zbadane jej bezpieczeństwo i sprawdzona odpowiedź immunologiczna organizmu. Przez jakiś czas nie będzie więc tak naprawdę wiadomo, czy jest bardziej skuteczna od ponad stu innych szczepionek na AIDS, badanych przez ostatnich 30 lat. Już teraz nadzieję dają natomiast liczne testy na małpach, przeprowadzane jak dotąd z pozytywnymi rezultatami.

Problem z AIDS polega na tym, że wirus HIV bezpośrednio atakuje białe krwinki. Te dosłownie obracają nasz system immunologiczny przeciwko nam. Kiedy wirus wejdzie do limfocytów T, staje się niewidzialny dla systemu odpornościowego. Jedyna szansa na zapobiegnięcie infekcji to wyzwolenie antyciał działających przeciwko wirusowi, zanim dojdzie do zakażenia. Nie jest to jednak proste.

Gallo i jego zespół amerykańskich wirusologów twierdzą, że znaleźli rozwiązanie. Chodzi o moment, kiedy białko powierzchniowe wirusa HIV, znane jako gp120, jest podatne na wykrycie. To także moment, kiedy wirus wiąże się z naszymi limfocytami T.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić