aktualizacja 

Nowe fakty o e-papierosach. Palacze jednak narażeni na raka

Palenie nawet pozbawionych nikotyny elektronicznych papierosów może się przyczyniać do powstawania zmian nowotworowych.

Domyślny opis zdjęcia na stronę główną
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną (123RF.COM)

Różnica pomiędzy wpływem tradycyjnych i elektronicznych papierosów na nasze zdrowie jest nieznaczna. Tak twierdzą naukowcy, powołując się na wyniki najnowszych badań laboratoryjnych. Zawarte w e-papierosach toksyny również powodują patologiczne zmiany w komórkach, które prowadzą do zmian nowotworowych - twierdzą amerykańscy specjaliści.

Wyniki naszych badań wyraźnie wskazują na to, że palenie elektronicznych papierosów wcale nie jest tak bezpieczne, jak sugerują ich kampanie marketingowe - oświadczyli naukowcy z Veterans Affairs San Diego Healthcare System.

Doktor Wang-Rodriquez wraz ze swoim zespołem wytworzyła ekstrakt z pary z e-papierosa. Późniejsze badania wykazały, że ludzkie komórki poddane działaniu tego ekstraktu są o wiele bardziej podatne na zniszczenia oraz zaburzenia funkcjonowania. Według badaczy to nie ewentualna zawartość nikotyny, ale pozostałe substancje znajdujące się w płynach do e-papierosów powodują te patologiczne zmiany.

Uważam, że palenie e-papierosów nie jest ani trochę zdrowsze od zaciągania się dymem z tradycyjnych papierosów - podsumowała doktor Wang-Rodriquez.

Naukowcy oparli swoje badania na dwóch popularnych markach e-papierosów. Jednak - jak donosi "Daily Mail" - możliwość udowodnienia negatywnego wpływu tych papierosów na zdrowie człowieka jest ograniczona, ponieważ wprowadzono je do użytku mniej niż dekadę temu. Profesor Jessica Wang-Rodriquez z Uniwersytetu Kalifornia w San Diego przyznaje, że nie przeprowadzono dotąd zbyt wielu testów laboratoryjnych pod kątem badania wpływu substancji zawartych w e-papierosach na komórki człowieka.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić