Krzysztof Narewski| 

Nowe odkrycie na Marsie. Tajemnicze ślady kur

47

Miłośnicy UFO i teorii spiskowych mogą myśleć, że na Marsie odkryto ślady wielkich ptaków. Jednoznacznie nie da się odrzucić tej hipotezy, bo NASA tak naprawdę nie ma pewności co do genezy kształtów, których zdjęcia właśnie udostępniono.

Nowe odkrycie na Marsie. Tajemnicze ślady kur
(NASA/JPL-Caltech/Univ. of Arizona)

*Naukowcy mają swoje podejrzenia. *Ich zdaniem tajemnicze kształty, przypominające trochę ślady ptaków, powstały jako odpryski podczas uderzenia jakiegoś ciała niebieskiego w powierzchnię Marsa. Mają najprawdopodobniej związek z ponad 10-kilometrowym kraterem Zunil. Ten powstał kilka milionów lat temu.

*To nie przypadek, że mimo upływu lat te kształty wciąż tak wyglądają. *Materiały piroklastyczne, z których są zbudowane, uznaje się za niezwykle twarde i wytrzymałe. Właśnie dlatego nie poddały się dużej sile erozji marsjańskich wiatrów i pyłu.

*Zdjęcia wykonano za pomocą sondy MRO. *Dzięki niej o Marsie wiemy o wiele więcej niż wcześniej. Od 2006 roku zrobiła ok. 90 tys. zdjęć Czerwonej Planety. Równa się to 99,1 proc. jej powierzchni. Sprzęt zamontowany na niej jest na tyle dokładny, że ze swojego pułapu może zrobić dobrą fotografię obiektu nie większego niż kort do tenisa.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić