aktualizacja 

Nowe przepisy. Komornik nie ruszy 500 plus

81

Wysokość alimentów nie ulegnie zmianie, a komornik nie będzie mógł zająć świadczeń z programu 500 plus. W życie weszła nowelizacja ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy.

Nowe przepisy. Komornik nie ruszy 500 plus
(flickr.com, Philippe Pujol)

Beneficjenci programu mogą teraz założyć specjalne subkonto. Komornik nie będzie miał do niego wglądu - czytamy na stronach TVP.Info. Zmiany w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym dotyczą również świadczeń wychowawczych, z pomocy społecznej, rodzinnych lub z funduszu alimentacyjnego oraz dofinansowania dzieci w rodzinach zastępczych.

Otwarcie, prowadzenie i wypłaty z subkonta będą darmowe. Nie zapłacimy również za wydanie karty do bankomatu. To rozwiązanie jest prezydencką inicjatywą. Ma pomóc rodzinom, będącym w trudnej sytuacji finansowej, a które dotąd obawiały się komorniczej egzekucji. Wcześniej urzędnik zajmował wszystkie środki z rachunku bankowego dłużników, nie wiedząc, skąd one pochodzą. Nowe prawo ma na celu przeciwdziałać takim sytuacjom.

Rządowy program 500 plus działa od kwietnia. Świadczenie 500 zł miesięcznie przysługuje rodzicom na drugie i każde kolejne dziecko do chwili, gdy to ukończy 18. rok życia. W przypadku rodzin, w których dochód nie przekracza 800 zł na osobę (w rodzinach z niepełnosprawnymi dziećmi 1200 zł) rodzice otrzymują pieniądze także pierwsze dziecko, również do osiągnięcia przez nie pełnoletności.

Autor: Mateusz Kijek

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić