aktualizacja 

Nowy język na Facebooku. Znasz tę "godke"?

3

Dialekt śląski został jednym ze 140 oficjalnie dostępnych języków na Facebooku.

Domyślny opis zdjęcia na stronę główną
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną (flickr.com)

Od 21 lipca już oficjalnie i w pełnej wersji po śląsku działa strona "Śląski FB". Skoro Facebook ma wersje w takich językach jak farerski czy fryzyjski, dlaczego nie miałby mieć wersji po śląsku?

Gdy serwis rozpoczynał działalność, zespół Facebooka stworzył aplikację służącą do jego tłumaczenia, dzięki czemu społeczność użytkowników miała możliwość (...) dostępu do niego ludziom na całym świecie. Ten proces trwa nadal, a dziś do listy oficjalnych języków, w jakich można korzystać z Facebooka, dołącza śląski - informują pracownicy biura prasowego Facebooka.

Sprawdź swojego Facebooka. W celu zmiany języka na "śląską godkę" należy wejść w „Ustawienia”, kliknąć „Język” w menu po lewej stronie i wybrać w menu „Jakiego języka chcesz używać na Facebooku?”. Na liście można wówczas wybrać język śląski.

Tłumaczenie trwało ponad rok. Akcję rozpoczął Martin Grabowski. W tym czasie udało się przetłumaczyć tyle słów, że Facebook zdecydował dołożyć "godkę śląską" do listy oficjalnych obsługiwanych języków. Etnolektem śląskim na co dzień posługuje się 509 tys. osób.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Autor: Sylwia Owca

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić