aktualizacja 

Objawy, które mogą zwiastować raka jajników. Nie lekceważ ani jednego

31

Kobiety często nie zwracają uwagi na dolegliwości tego rodzaju, myśląc, że to nic groźnego. Może być jednak inaczej.

Objawy, które mogą zwiastować raka jajników. Nie lekceważ ani jednego
(iStock.com, KatarzynaBialasiewicz)

Potrzeba częstego korzystania z toalety powinna wzbudzić podejrzliwość. Według najnowszego badania ankietowego przeprowadzonego przez brytyjską organizację Target Ovarian Cancer uczucie parcia w pęcherzu jako potencjalny objaw nowotworu jajników rozpoznaje zaledwie jeden procent pań - pisze "Evening Standard". Jednocześnie jest to symptom, na który wskazywały wszystkie pytane chore kobiety.

Nie jest to jedyny objaw, który może być sygnałem ostrzegawczym. Eksperci wymieniają jeszcze uczucie przepełnienia, wzdęcia i ból brzucha. Jeśli u kobiety wystąpi więcej niż jeden z nich i przez dłuższy czas nie ustępuje, koniecznie należy pójść do lekarza. To nie musi być nowotwór, ale lepiej wykluczyć taką możliwość.

Rak jajnika jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u pań. W Wielkiej Brytanii jest na 4. miejscu pod tym względem, a liczba przypadków stawia kraj wśród z najgorszych w Europie. W Polsce nowotwór jajników znajduje się na piątym miejscu pod względem zachorowalności. Rocznie w naszym kraju zapada na ten rodzaj nowotworu 3,4 tys. kobiet. Jest na 4. miejscu w Polsce jeśli chodzi o umieralność.

Aktywistki na Wyspach postanowiły zadbać o świadomość dotyczącą tej choroby i organizują ogólnokrajową akcję. Chodzi o to, by diagnozować nowotwór jak najwcześniej, bo wtedy jest dużo większa szansa na wyleczenie.

Poprosiliśmy posłów, aby pomogli nam podnieść świadomość na temat raka jajnika - mówi Alexandra Holden z Target Ovarian Cancer.

W Wielkiej Brytanii na raka jajnika choruje 25 tysięcy kobiet. Organizacja, którą reprezentuje Alexandra Holden, postuluje zwiększenie nakładów na profilaktykę i badania. Specjaliści Target Ovarian Cancer wyliczyli, że finansowanie spadło o 34 procent w ciągu ostatnich 5 lat.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić