Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Obowiązkowe OC dla rowerzystów może stać się koniecznością. Pilnego uregulowania wymagają elektryczne hulajnogi

112
Podziel się:

Kierowcy i motocykliści mają obowiązek wykupienia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, dla rowerzystów takie polisy wciąż są opcjonalne. Jeśli ich nie kupią, w razie wypadku odpowiadają za szkody własnym majątkiem, np. gdy zarysują karoserię auta czy najadą na pieszego. Polisy OC dla rowerzystów są na rynku rzadkością. Jak ocenia Katarzyna Wojdyła z LINK4, jeżeli ruch rowerowy wzrośnie, konieczne może się okazać wprowadzenie takiego obowiązku. Dużo pilniejszym do uregulowania segmentem są jednak elektryczne hulajnogi i rowery.

rower
rower (WP.PL, WP.PL)

Nałożenie obowiązku ubezpieczenia na rowerzystów w pewnym momencie może się okazać koniecznością, bo odsetek osób, które dziś się ubezpieczają, jest znikomy. Jeżeli ruch rowerowy mocno wzrośnie, będziemy mieć więcej szkód z tym związanych, które będą musieli pokrywać rowerzyści lub służba zdrowia w przypadku poważniejszych wypadków – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Katarzyna Wojdyła, członek zarządu LINK4.

Polacy coraz chętniej przesiadają się na rowery. Sprzyja temu moda na zdrowy styl życia i rosnąca świadomość ekologiczna. Stąd rowerzystów przybywa zwłaszcza w dużych miastach. W przeciwieństwie do kierowców i motocyklistów nie mają oni jednak obowiązku wykupienia obowiązkowej polisy OC. Jeśli spowodują wypadek, odpowiadają za szkody swoim majątkiem.

Rowerzyści powinni się ubezpieczać dla własnego bezpieczeństwa i ochrony własnych interesów. Na ulicach Warszawy wiosną rowerzystów jest coraz więcej, ale i w sezonie zimowym natężenie ruchu jest bardzo duże. Nietrudno o to, żeby rowerzysta – mijając samochody stojące w korku – porysował lakier, zerwał lusterko, spowodował jakąś drobną szkodę. W przypadku braku ubezpieczenia OC, będzie musiał takie koszty pokryć z własnej kieszeni – mówi Katarzyna Wojdyła.

Tak było w 2018 roku. W ubiegłorocznym badaniu SW Research dla „Rzeczpospolitej” 42 proc. respondentów było przeciw wprowadzeniu obowiązkowego OC dla rowerzystów, natomiast 34 proc. opowiedziało się za taką opcją (24 proc. wstrzymało się od głosu). Rowerzyści budzą dużo emocji zwłaszcza w dużych miastach. Z jednej strony przyczyniają się do poprawy jakości powietrza i promują zdrowy styl życia. Z drugiej są obiektem krytyki i zarzutów o częste łamanie przepisów czy prowokowanie niebezpiecznych sytuacji na drogach.

Statystyki policji. Wynika z nich, że w ubiegłym roku rowerzyści przyczynili się do powstania 1 713 wypadków, w których zginęły 132 osoby, a 1 636 zostało rannych. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba wypadków spowodowanych przez rowery wzrosła o 10,8 proc.

Ubezpieczenie OC dla rowerzystów jest dużo tańsze niż ubezpieczenie pojazdów. W LINK4 za sumę ubezpieczenia 15 tys. składka wynosi 50 zł, natomiast taka kwota pokrywa już większość drobnych szkód – mówi Katarzyna Wojdyła.

Po co sie ubezpieczać? Polisa OC rowerzysty chroni przed koniecznością pokrywania kosztów ewentualnych szkód z własnej kieszeni, np. w sytuacji uszkodzenia karoserii samochodu czy najechania na pieszego. Jest wartym rozważenia rozwiązaniem dla osób, które na rowerze jeżdżą często, np. codziennie do pracy.

Pojazdy elektryczne. Jak podkreśla Katarzyna Wojdyła, dziś na drogach dużo większym zagrożeniem niż rowerzyści są elektryczne pojazdy, które rozwijają prędkość powyżej 25 km/h. Elektryczne hulajnogi i rowery to na drogach stosunkowa nowość, wciąż nieuregulowana prawnie.

Takie pojazdy przemieszczają się z dużą prędkością po chodnikach, ścieżkach rowerowych czy wśród samochodów, co powoduje dużo większe ryzyko niż rowerzyści. Dlatego segment hulajnóg i innych pojazdów pilnej wymaga uwzględnienia w przepisach i rozważenia obowiązku ubezpieczenia – mówi Katarzyna Wojdyła.

Nad uregulowaniem rynku małych pojazdów elektrycznych. Pojazdy te rozwijają podobną prędkość i mogą wyrządzić podobne szkody co np. motorowery (objęte obowiązkowym OC), pracuje aktualnie Komisja Europejska, która rozważa wprowadzenie obowiązkowych ubezpieczeń dla posiadaczy e-bike’ów.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(112)
typ
3 lata temu
zapłace jak ksiądz też bedzie płacil
Dh
3 lata temu
Ta płacić przecież 90 procent tych ludzi ma ubezpieczone auta ,ubezpieczać powinno się ludzi bo to oni doprowadzają do kolizji ,a nie auta rowery czy hulajnogi , czy rolki ,deskorolki wrotki
POLAK
3 lata temu
Podatek od wszystkiego. urzędasom brak pieniędzy więc wymyślają i wynajdują wszelkie możliwości oskubania obywateli
500+
3 lata temu
PIS już zaciera rączki bo wpłynie kasa do budżetu na 500 +
MsciwyRoman
3 lata temu
Wystarczy OC w życiu prywatnym, jest to zazwyczaj opcja przy ubezpieczeniu domu/mieszkania... obowiązkowo
eGzu
3 lata temu
Co wy się tak boicie o moje prywatne pieniądze. Co do obciążenia Służby Zdrowia, to są jakieś kpiny, to na cholerę płacę składki na ubezpieczenie?!
Kierowca
3 lata temu
Każdy pojazd poruszający powinien mieć obowiązkowe OC od furmanki z koniem, rowerzysty po TIRy gabarytowe. Oczywiście kwoty adekwatne do pojazdu od paru złoty za rower po kilka tys. za duże pojazdy.
Jurecki
3 lata temu
Pierwsze słyszę że kierowca czy motocyklista musi mieć OC. Mam dwa motocykle jeden samochód i OC muszę mieć osobno na pojazd nie na kierowcę Mam jeszcze 1 elektryka i 2 zwykłe górale. Wychodzi że będę płacił 6 polis OC zamiast jednej.
Pablo
3 lata temu
PIS już dusi kasę z kieszeni
F16
3 lata temu
Bezsens, z roweru korzystam góra kilkanaście razy w roku, a pewnie składkę trzeba będzie zapłacić jakby się codziennie jeździło.
oooooo
3 lata temu
miałem przykry wypadek przez pania rowerzystkę kilka lat temu w Poznaniu gdy zjeżdżałem z mostu dworcowego wjechała sobie na pasy z chodnika jak gdyby nic i pojechała w kierunku parku,uderzyłem przez nią w inny samochód- nie życzę nikomu żle ale tej kobiecie życzę wszystkiego co najgorsze!!!!!!!!!!
tak dobrze
3 lata temu
ROWER nie wymaga żadnego OC ,zacznijcie od rowerzystów wymagać karty rowerowej,prawa jazdy itp ,a nie łupić znowu i okradać zwykłych ludzi -BANDA ZŁODZIEI !!!!!!!!!!!
Rck
3 lata temu
OC powinno być na osobę bez względu czy jeździ rowerem, moto czy autem. Teraz OC idzie za każdym pojazdem mając ich kilka w domu płacimy czasem potrójnie. Tego nie wprowadzą bo pieniądze uciekn@ taka dojna zmiana
Mario
3 lata temu
Ha ha za niedługo nawet ubezpieczenie na nogi trzeba będzie mieć bo jak wyjdzie ktoś na drogę to mu samochód butem porysuje żenada
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić