Odkryli eko-dom tysiąc lat starszy od Stonehenge! Teraz grozi mu...

Archeologowie z Buckingham University odkryli najstarszy prehistoryczny dom w okolicach Stonehenge. Wkrótce może on jednak ulec uszkodzeniu podczas budowy pobliskiej drogi.

Odkryli eko-dom tysiąc lat starszy od Stonehenge! Teraz grozi mu...
(flickr.com, Adrian Aurelio Arajuo)

Dom został wybudowany ponad 6 tysięcy lat temu. To prawie 1,300 lat przed powstaniem Stonehenge. Podstawą ekologicznego domu było przewrócone drzewo, które także służyło za ścianę. Znalezisko jest nie lada gratką dla archeologów, miało bowiem co najmniej 90 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, na której znajdowało się nawet specjalnie wydzielone miejsce przeznaczone do oprawiania skór dzikich zwierząt.

Konstrukcja została wzniesiona przez łowców z epoki mezolitu. W środku znaleziono również prymitywne narzędzia z wczesnego neolitu, czyli z następnej epoki.

Naukowcy chcą nagłośnić swoje odkrycie ze względu na plany miejscowych władz. Chcą one otworzyć w pobliżu Stonehenge oraz eko-domu nową drogę, której część będzie znajdować się pod ziemią. Zdaniem archeologów, wykopanie takiego może zniszczyć okoliczne, nieodkryte jeszcze pozostałości archeologiczne oraz uszkodzić te znane. Dodają również, że ingerencja w krajobraz może także spowodować zmniejszenie się poziomu okolicznych wód.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić