Odnaleźli zaginione dokumenty z teczki Jaruzelskiego

47

Według nieoficjalnych doniesień zostały odkryte wśród papierów znalezionych w mieszkaniu generała. To dokumenty z teczki personalnej oficera Ludowego Wojska Polskiego.

Odnaleźli zaginione dokumenty z teczki Jaruzelskiego
(PAP, Radek Pietruszka)

To informacje, których wcześniej można się było tylko domyślać. Według historyka IPN, dr Piotra Gontarczyka, z archiwum mogły znikać dokumenty świadczące o walce Jaruzelskiego m.in. z podziemiem niepodległościowym. Miał za to w 1946 roku otrzymać odznaczenie Krzyża Walecznego - informuje TVP Info.

Te dokumenty mogą rzucić nowe światło na stan wojenny. Według innego historyka, Grzegorza Wołka, w prywatnym archiwum mogły znaleźć się nieujawnione dotąd protokoły biura politycznego KC PZPR dotyczące wydarzeń z grudnia 1981 roku. Miały one zostać zniszczone, ale istnieje możliwość, że z jakiś powodów Jaruzelski chciał je zatrzymać.

Mogą to być np. dokumenty z teczek osobowych, które Jaruzelski przywłaszczał sobie, między innymi wnioski awansowe za walkę z podziemiem. Wszystko to, co stawiało go w negatywnym świetle. Może nawet dokumenty na temat jego współpracy z Informacją Wojskową - stwierdza Grzegorz Wołk, historyk z Biura Edukacji IPN.

Chodzi o dokumenty, które w marcu zabezpieczył prokurator IPN. W mieszkaniu generała znaleziono wtedy 17 pakietów dokumentów. Pełnomocnik Jaruzelskich zaskarżył jednak decyzję o przekazaniu ich do archiwum i dlatego nie na razie nie mogą być publikowane.

Autor: Kamil Karnowski

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić