Jan Muller| 

Oficjalna manga o ataku jądrowym. Władze Japonii uczą komiksem jak przeżyć atak Kima

4

Japończycy dostali do rąk komiks tłumaczący co mają robić w przypadku wybuchu wojny atomowej.

Oficjalna manga o ataku jądrowym. Władze Japonii uczą komiksem jak przeżyć atak Kima
(Twitter.com/hungrygk)

Władze prefektury Hokkaido ostrzegają mieszkańców przed atakiem jądrowym z Korei Północnej. Manabu Yamamoto, artysta, który wcześniej przygotowywał dla szkół oficjalne ulotki m.in. o problemie przemocy, narysował mangę pokazującą co robić w dniu apokalipsy. Instrukcje rozdaje się w miastach regionu, a PDF z komiksem umieszczono na oficjalnych stronach (dostępny tutaj.

Choć manga wygląda uroczo i kolorowo, przedstawia przerażającą wizję. 15 września nad głowami mieszkańców Hokkaido, tej najdalej na północ wysuniętej prefektury, przeleciała rakieta wystrzelona z Korei Północnej. To był drugi tak groźny incydent dotykający bezpośrednio ludzi w tej części Japonii - zauważa serwis rocketnews24.com.

Zobacz także: Zobacz także: Kolejna próba rakietowa Korei Północnej

Za pierwszym razem, 29 sierpnia, jak i we wrześniu, z powodu nadlatującego pocisku uruchomiono system wczesnego ostrzegania. Zawyły syreny obrony cywilnej, z głośników na ulicach i z telewizorów popłynęły ostrzegawcze komunikaty a na telefony komórkowe przyszły ostrzegawcze wiadomości. Problem polegał na tym, zauważa Rocketnews24, że ludzie zamiast zareagować w odpowiedni sposób, po prostu siedzieli przed telewizorami czekając, aż niebezpieczeństwo minie. Urzędnicy chcą, by nauczyli się właściwie zachowywać. Stąd pomysł na edukacyjną mangę.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Czterostronicowy komiks przedstawia typowy poranek z punktu widzenia sześciu różnych osób. Gdy Kim atakuje Japonię rakietą, dziewczyna śpi w łóżku, biznesmen wychodzi do pracy, starsza pani popija herbatę w domu, młoda kobieta ćwiczy biegając, rolnik pracuje na polu a rybak pracuje na kutrze. Nagle ich życie przerywa sygnał systemu ostrzegania J-Alert. Dalej autor komiksu pokazuje, jak każdy z bohaterów powinien się zachować.

Jeżeli ktoś jest na otwartej przestrzeni, powinien schronić się w najbliższym budynku. Jeżeli żadnego nie ma, trzeba skulić się na ziemi zakrywając głowę rękami. Lepiej unikać krycia się za pojazdami. Jadąc samochodem trzeba szybko zatrzymać się, np. koło sklepu i wejść do środka. W budynku trzeba odejść możliwie najdalej od okien. W domu, jeżeli jest pod ręką poduszka, trzeba przykryć nią głowę - instruuje ulotka.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić