Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Adam Dudkiewicz
|
aktualizacja

Okradli magazyn portugalskiej armii. "Terroryści na zakupach"

26
Podziel się

W Portugalii panika, bo ktoś opróżnił jeden z 15 wojskowych magazynów, a szef tamtejszego MON już mówi o terrorystach "robiących zakupy". Nieznani sprawcy pod osłoną nocy wynieśli m.in. granaty, materiały wybuchowe i skrzynie z amunicją.

Okradli magazyn portugalskiej armii. "Terroryści na zakupach"
(PAP/EPA)
bETGNOcB

Skład amunicji bazy w Tancos, ok. 100 km na północny wschód od Lizbony, został skutecznie wyczyszczony. Armia co prawda powiadomiła obywateli o kradzieży dzień później (29 czerwca), ale skalę problemu ujawnili dopiero dziennikarze z hiszpańskiej gazety. Według informacji zdobytych przez "El Espanol" skradziono m.in. 1450 sztuk amunicji 9 mm, 18 granatów z gazem łzawiącym, 150 granatów zaczepnych oraz 44 sztuki amunicji przeciwpancernej do ręcznych granatników.

Dokładna lista skradzionych przedmiotów wygląda niemal jak zamówienie w sklepie:

- 1450 sztuk amunicji 9 mm
- 22 szpule kabla do detonacji
- 1 detonator ciśnieniowy
- 24 zapalniki inercyjne
- 6 granatów ręcznych z gazem CS / MOD M7
- 10 granatów ręcznych z gazem CM M / 968
- 2 granaty ręczne z gazem Triplex CS
- 90 granatów ręcznych M321
- 30 granatów ręcznych M962
- 30 granatów ręcznych M321
- 44 granatów kaliber 66 mm z granatnikami M72A3 oraz M/986 LAW
- 264 sztuki plastycznego materiały wybuchowego PE4A
- 30,5 metra lontu detonującego

Z tej listy największy niepokój wzbudzają materiały wybuchowe i zapalniki. Niepokoi to na równi opinię publiczną co wojskowych zważywszy, że nie wiadomo, kto ten arsenał ukradł. A wiedział, co robi. Ponoć wybrano tylko skrzynie z "ciekawszą" zawartością, pozostałe zostawiając nietknięte.

bETGNOcD

Nie ma wątpliwości, że ta broń trafi wprost na czarny rynek. Możliwe, że w ręce terrorystów - minister obrony Portugalii, Jose Azeredo Lopes, potwierdził obawy Portugalczyków.

Zawieszono już 5 oficerów nadzorujących magazyn w Tancos. Sztab generalny przyznał ze wstydem, że ktoś po prostu wyłamał jedną z bram. Nikt nie przeszkadzał, bo pobliskie kamery monitoringu nie działały. I to od 2 lat. Zapowiedziano dokładną inwentaryzację pozostałych 14 magazynów wojska. Prezydent Marcelo Rebelo de Sousa zaznaczył, że w śledztwie będzie potrzebna pomoc innych państw europejskich.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bETGNOde
KOMENTARZE
(26)
Janek
7 miesięcy temu
Ten magazyn to chyba jakis kurnik , armijny magazyn zaopatrzony jak budka z piwem taka to i armia w tej Portugalii i w dodatku chyba nie byl pilnowany bo zlodzieje chyba robili co chcieli.Dziadostwo wysokich lotów.
Gosia
4 lata temu
A tak było miło na wakacjach w czerwcu, właśnie w Portugalii. Życzę Portugalczykom spokoju i znalezienia sprawców.
kiciek123.56
4 lata temu
Cz u nich tez emeryci i ludzie z grupa inwalidzka pilnuja wojskowych magazynow tak jak to jest u nas ???
bETGNOdf
ass
4 lata temu
W Polsce to by było niemożłiwe... nie ma tyle amunicji. :D
bezbronny
4 lata temu
Rambo znowu szykuje się na akcję. Może do Calais?
rezerwista
4 lata temu
wydawało mi się, że już powieszono winnych oficerów, a uważniej czytając widzę, że tylko "Zawieszono już 5 oficerów nadzorujących magazyn w Tancos...." Kabaret i cyrk wojskowy, jak można nie upilnować własnych magazynów z uzbrojeniem, ba jak nawet siebie nie umieją strzec, tym bardziej swojej ojczyzny nie obronią przed czymkolwiek!
oid alg
4 lata temu
Czyżby kolejna operacja GLADIO? :(
pyx
4 lata temu
"opróżnili magazyn" - to raczej był podręczny magazynek, i nie został opróżniony bo zostały jakieś skrzynki, tytuł nieadekwatny do treści
...
4 lata temu
"Armia" ? raczej kpina.
qqq
4 lata temu
ale mają armię...
Ja
4 lata temu
Oj tam, zaraz terrorysci. Jakiś tam kieszonkowiec, po prostu incydent
gosc
4 lata temu
nie wierzcie w to...oni im po prostu dostarczaja juz coraz jawniej broni ...magazyny broni bez kamer i strazy ????..mozna sobie tak ot sie wlamac posiedziec z godzine albo dwie ..poszperac ,poszukac i wziac co sie podoba i poczekac na taxi i odjechac..:))))AAAHHHEEEEHEHEHE..oj lewactwo...bedziecie jeszcze za to placic i plakac..
zeb
4 lata temu
jeżeli wpadło w ręce muzułmańskich terrorystów to źle, jeżeli w ręce patriotów chcących oczyścić Europę z muzułmańskich terrorystów to bardzo dobrze
bETGNOcX
jbox-er
4 lata temu
cenzura pełną gębą
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić