aktualizacja 

Opozycyjna gazeta w Turcji pod nadzorem władz. Za krytykę?

13

Tureckie władze znalazły się pod ostrzałem po tym, jak na ich zlecenie policja weszła do redakcji największej gazety „Zaman”.

Opozycyjna gazeta w Turcji pod nadzorem władz. Za krytykę?
(AP/Fotolink)

Ukazywały się tam krytyczne komentarze dotyczące działań tureckiego rządu. Według agencji Reutersa dziennik jest powiązany z wpływowym islamskim duchownym Fethullahem Gulenem, którego uważa się za przeciwnika prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana. Gulen, który niegdyś był dobrym przyjacielem polityka, miał później spiskować przeciwko niemu.

Od trzech, czterech lat właściwie, istnieje zwyczaj, że ktokolwiek mówi coś przeciwko rządowi, jest sądzony, wtrącany do więzienia lub obejmowany nadzorem. Jak tym przypadku – powiedział Reutersowi Abdulhamit Bilici, redaktor naczelny gazety „Zaman”.

Rządowej akcji przeciwko znanemu dziennikowi sprzeciwiali się demonstranci. Tłum został jednak rozgoniony przy użyciu gazu łzawiącego i armatek wodnych.

Objęcie nadzorem opozycyjnej gazety nie zostało dobrze odebrane za granicą. Incydent skrytykował już John Kirby z Departamentu Stanu USA. Wyraził on zaniepokojenie zaistniałą sytuacją. Twierdzi, że w demokratycznym państwie nie można tłumić krytycznych opinii.

Nie przegap:

Zobacz także:
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić