aktualizacja 

Ośmiu imigrantów na dwoje miejscowych dzieci

5
Podziel się:

Decyzja dyrekcji gimnazjum Langkaer w duńskim Aarhus wzburzyła opinię publiczną. Gdy w klasach liczba obcokrajowców zaczęła przekraczać liczbę miejscowych dzieci, zdecydowano się na segregację.

Ośmiu imigrantów na dwoje miejscowych dzieci
(Facebook.com/langkaer)

Sytuację w szkole gazeta "Jyllands Posten" nazwała "totalnym apartheidem". Wszystko przez decyzję władz placówki, które stworzyły siedem klas pierwszych, dzieląc dzieci według pochodzenia etnicznego.

Trzy klasy stworzono z 50-procentowym udziałem uczniów imigranckiego pochodzenia (w większości ciemnoskórych, z krajów muzułmańskich), a pozostałe cztery wyłącznie z dzieci imigrantów - czytamy.

W 2007 r. wśród pierwszoklasistów było 25 proc. dzieci imigrantów. Dziewięć lat później doszedł do 80 proc. Dyrektor szkoły Yago Bundgaard broni decyzji o segregowaniu uczniów. Uważa, że w ten sposób ułatwi tylko integrowanie się młodzieży.

Żeby integracja mogła nastąpić, grupy muszą być podobnej wielkości. To mniejsze zło - mówi.

Duńscy prawnicy twierdzą, że dyrektor złamał prawo. Minister edukacji Trane Norby oczekuje od władz Langkaer raportu, samemu potwierdzając istnieje problemu. W Danii istnieją szkoły, w których odsetek uczniów o etnicznym pochodzeniu innym niż duńskie jest bardzo wysokie.

Autor: Jan Muller

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić