Oszustwo na sto milionów. Bracia myśleli, że są sprytni...

22

Mężczyźni specjalizowali się w tzw. karuzeli finansowej.

CBŚP
CBŚP (cbsp.policja.pl)

* Centralne Biuro Śledcze Policji rozpracowało grupę, która zajmowała się wyłudzaniem podatku VAT.* Według doniesień Radia Zet, pochodzący z Katowic dwaj bracia B, za pośrednictwem aż 60 firm przyczynili się do utraty przez skarb państwa nawet stu milionów złotych. Założone przez nich "przedsiębiorstwa" funkcjonowały m.in. w Polsce, Bułgarii, Czechach, Wielkiej Brytanii, na Litwie, Łotwie i Słowacji oraz w Stanach Zjednoczonych.

Fikcyjne firmy sprzedawały między sobą wszelkiego rodzaju produkty, by otrzymać zwrot podatku VAT. Oszuści stworzyli łańcuch, polegający na przepływie pieniędzy pomiędzy założonymi przez nich spółkami. Uczestniczące w tym procesie firmy przelewały środki finansowe na konta bankowe, założone w Polsce przez przedsiębiorstwa zarejestrowane przez Braci B. zagranicą.

Oszustwo zostało wykryte przez wywiad skarbowy. W ramach zmasowanej akcji aż 70 funkcjonariuszy policji i inspektorów kontroli skarbowej odwiedziło 43 domy i firmy na terenie trzech województw. dzięki temu udało się zatrzymać 15 osób, w tym wspomnianych braci B. Podczas przeszukań zaleziono około 1,5 miliona złotych w gotówce oraz dowody na wypranie przez grupę 63 milionów złotych za pośrednictwem kantoru.

Prowadząca śledztwo Prokuratura Okręgowa w Katowicach ne wyklucza dalszych zatrzymań.

Autor: Beata Kruk

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić