Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Albert Kamiński
|
aktualizacja

Oto, co czeka świat po wybuchu atomowym. Naukowcy nie mają złudzeń

60
Podziel się:

Wybuch zaledwie trzech bomb wywoła gigantyczne zmiany klimatu. To one zbiorą największe żniwo: zabiją miliardy ludzi.

Oto, co czeka świat po wybuchu atomowym. Naukowcy nie mają złudzeń
(iStock.com, KREMLL)

Najnowszy raport nie daje złudzeń. Już trzy bomby o mocy 1,2 megatony mogą doprowadzić do globalnej katastrofy. - Sam wybuch zabije mniej ludzi niż zmiany klimatu, które wywoła - nie mają wątpliwości naukowcy. W konsekwencji zginie większość ludzi na Ziemi - czytamy w dokumencie.

Takim arsenałem, wystarczającym do zniszczenia Ziemi, dysponuje większość z 9 państw atomowych świata. Wybuch kilku bomb, jakie posiadają Stany Zjednoczone, to ryzyko suszy jądrowej. Jedna chińska głowica o mocy 5 megaton spowodowałaby ten sam skutek.

Po wybuchu powstałyby chmury czarnego popiołu. Szacuje się, że do atmosfery trafiłby w ilości 5 mln ton. Przy silniejszych bombach, popiołu byłoby tak dużo, że odcięłoby to dostęp części światła słonecznego do powierzchni Ziemi - tłumaczą naukowcy.

To oczywiście wpłynie na spadek globalnej temperatury. Ale nie tylko zrobi się chłodniej na Ziemi. Nie będzie też padać. Ani deszcz, ani śnieg, co skończy się suszą. Taki stan będzie się utrzymywać przez wiele miesięcy, a nawet lat. Zwłaszcza w przypadku zwykle suchych regionów, oznaczać to będzie śmierć wielu mieszkańców - w sumie kliku miliardów.

Zobacz, jak USA wysadzili ISIS "matką wszystkich bomb":

Nawet konflikt, który nie angażuje Stanów Zjednoczonych może mieć wpływ na cały świat - powiedział Tyler White, amerykański politolog specjalizujący się w bezpieczeństwie międzynarodowym.

Raport opracowali naukowcy z Uniwersytetu Nebraska-Lincoln. Przeanalizowali oni dane 19 rodzajów broni posiadanych przez główne państwa atomowe: USA, Rosję, Chiny, Wielką Brytanię i Francję. Tego typu raport to pokłosie wzrostu napięć na świecie. Wiele państw zdecydowało się na wzmocnienie swoich zdolności obronnych.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(60)
dc
5 lata temu
moja teściowa na pewno przeżyje
Sarah
5 lata temu
I będzie wielkie -- BUM - i nastanie błogi spokój !!!!!!!!!!
koniec człeko...
5 lata temu
i wkońcu bylby spokój
Arturo_80
5 lata temu
"Nie wiem jaka broń będzie użyta w trzeciej wojnie światowej, ale czwarta będzie na kije i kamienie. " ~Albert Einstein~
wolt-r
5 lata temu
Należy zauważyć, że współczesne metody naprowadzania głowic MIRV są tak precyzyjne, że zaczęto stosować głowice o mocy liczonej w kT TNT. Nie ma już potrzeby stosować mocniejszych głowic. Faktycznie arsenał megatonowy zapewniający gwarantowane wzajemne całkowite zniszczenie zapewniał wzajemne odstraszanie. Mieliśmy na Ziemi względny pokój przez kilka dekad. Teraz, gdy prym wiodą jądrowe głowice taktyczne, to niestety ryzyko użycia takiej "lekkiej" broni jądrowej jest najwyższe od czasu Kryzysu Kubańskiego,co powinno martwić i niepokoić. Rozpatrywanie skutków użycia głowic o mocy liczonej w MT TNT to anachroniczne myślenie zimnowojenne.
nieukowiec to...
5 lata temu
Słowo naukowcy , kojarzy mi się z pedałami ( rowerowe alimenty ) , to tacy co ich kupili dewianci ze znaku trzech szustek
Pokój Mup Pax
5 lata temu
Trzeba wybić amerykańskiemu bankrutowi mrzonki o wojnie z jego zbankrutowanego łba!
lili
5 lata temu
A MY MAMY DRONY MACIAREWICZ NAS OBRONI OD AMERYKI MAMY POCHWALE ZA DOBRE PLACENIE 2PROC PKB TERAZ RUSKIE PIEROGI ZADARMO
ZED
5 lata temu
Co to za fejkowy stek bzdur. Rosjanie zdetonowali 50 megatonową bombę czyli 10-krotnie większą niż ten niby zabójczy dla Ziemi ładunek i jakoś mało kto w promieniu dalszym niż 200 km coś zauważył. Nie wiem - czy o2 ma ambicjęzostania drugim ASZdziennikiem ?
Pax
5 lata temu
Politycy robią wszystko żeby te wybuchy nastąpiły. Proponują pogonić każdego polityka, który wspomina o wojnie, opowiadając o innych nacjach złe historie. Mój apel powinien dotrzeć do wszystkich ludzi na świecie.
SilnaPolska
5 lata temu
Polska powinna starać sie o broń jądrową.Tylko wtedy bylibyśmy bezpieczni. Sojusznicy to pic na wodę
lolek
5 lata temu
a nic nie napisali co się stanie z Wiejską ?
Leszek10000
5 lata temu
Stek bzdur. Gdyby to była prawda to już dawno na skutek tysięcy próbnych wybuchów by nas nie było. Jakiś "zielony" bełkot.
fabia
5 lata temu
Ale ściema, proszę przeanalizować mapkę i terminarz wybuchów jądrowych na świecie i wychodzi że były lata że detonowano więcej i częściej , i nie liczę podziemnych bo ich wpływ jest mniejszy,
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić