Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Oto polski kandydat do Oscara

14
Podziel się:

Polska Komisja Oscarowa wybrała „Powidoki” Andrzeja Wajdy na polskiego kandydata do prestiżowej nagrody za „Najlepszy Film Nieanglojęzyczny”. O decyzji przesądziła uniwersalna i świetnie opowiedziana historia oraz przesłanie produkcji.

Oto polski kandydat do Oscara
(Akson Studio, Anna Włoch)

*To film o tym, jak totalitaryzm niszczy jednostkę. *Reżyser, zdaniem komisji, w przejmujący sposób przedstawił rzeczywistość, w którym artyści są prześladowani za tworzenie piękna i niezależnej sztuki.

To najmocniejszy, najbardziej gniewny film Andrzeja Wajdy od lat - czytamy na stronie PISF-u wypowiedź dyrektora festiwalu w Toronto Piersa Handlinga

W „Powidokach” wystąpili czołowi polscy aktorzy. W głównego bohatera, Władysława Strzemińskiego, wcielił się Bogusław Linda. Na ekranie możemy też podziwiać m.in. Bronisławę Zamachowską, Zofię Wichłacz i Krzysztofa Pieczyńskiego.

Andrzej Wajda ma już na koncie Oscara. W 2000 roku otrzymał Nagrodę Akademii Filmowej za całokształt twórczości. Pierwsze filmy 90-letniego obecnie reżysera zainicjowały m.in. polską szkołę filmową, a „Kanał”(1957) czy „Popiół i diament”(1958) są znane i cenione na całym świecie.

Autor: Paulina Kwiatkowska

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(14)
orfe
6 lat temu
znowu ten Wajda, nie ma innych reżyserów w tym kraju? ciągle on albo matka lesbijki Holland, może wreszcie docenicie prawdziwe Polskie kino?
df
6 lat temu
I znowu wajdziany gniot. Jak rozumiem, Smarzowski z Wołyniem, nie był godny. Jak zwykle, na klęczkach, zadziałało kółko adoracji "Wielkiego Pana Reżysera". Facet skończył się na Człowieku z żelaza i Dantonie. Przez niego przepadło co najmniej kilka bardzo dobrych filmów mających w przeciwieństwie do np. Pana Tadeusza czy Wałęsy, jakieś szanse na Oscara.
Polegli nie z...
6 lat temu
Film Smoleńsk powinien być zgłoszony bo całą prawdę pokazuje, Prezes tak powiedział.
bebe
6 lat temu
Myślę, że "Ostatnia rodzina" miałaby większe szanse.
samo_krytyk
6 lat temu
Przepadnie ten film z kretesem. Fantastycznie !!! zagrał rolę Strzemińskiego pan Mariusz WOJCIECHOWSKI w teatrze tv. Niestety ....panu Lindzie daleko do niego !
samo_krytyk
6 lat temu
Przepadnie ten film z kretesem. Fantastycznie !!! zagrał rolę Strzemińskiego pan Mariusz WOJCIECHOWSKI w teatrze tv. Niestety ....panu Lindzie daleko do niego !
rebus
6 lat temu
A dlaczego nie Smolensk ? :-)
dsdsdsdsdss
6 lat temu
Odniesie sukces bo politycznie pasuje do ujadania zachodu na Polski rząd.
Alicja
6 lat temu
...rozumiem konieczność pamiętania bohaterstwa, wspominania martyrologii, ale... do cholery trochę radości proszę!!! Czy to ja zawiniłam tragediom całego świata? Czy żyjemy za karę? Chcę po dniu ciężkiej i odpowiedzialnej pracy odpocząć i zobaczyć mądre, ciekawe i poruszające kino o współczesnych sprawach którymi żyję tu i teraz. A jest ich naprawdę b. dużo, można tworzyć ciekawe, wspaniałe filmy o teraźniejszości, czyż nie?...
Adam
6 lat temu
"Powidoki" pokazują totalitaryzm jaki wprowadza PIS w Polsce. Dla inteligentnych ludzi totalitaryzm komunistów i totalitaryzm Kaczyńskiego są tożsame.
apis
6 lat temu
bolszewik gliński i cała bolszewia pisowska i zacofany kler teraz też niszczą niezależną sztukę to film o polsce teraźniejszej precz z pisem
ix
6 lat temu
Nooo, Bronia Zamachowska z pewnością Oskara dostanie buahahaha-z niej aktorka jak z koziej doopy gwizdek...
jkm
6 lat temu
no tak Wołyń za małp poprawny
Klip
6 lat temu
Nie ma szans
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić