o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
aktualizacja

Palenie niszczy nie tylko płuca. Szkodzi też na wzrok!

2
Podziel się

Myślicie, że palenie jest szkodliwe tylko dla płuc i przełyku? To nieprawda! Okazuje się, że niekorzystnie wpływa też na nasz… wzrok.

Domyślny opis zdjęcia na stronę główną
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną (Shutterstock.com)
bEqDFfIR

Do takich wniosków doszli indyjscy lekarze. Na wyniki ich badań powołuje się rosyjska agencja Sputnik. Palacze częściej niż inni chorują na zwyrodnienie plamki żółtej (utrata widzenia w centralnym obszarze obrazu), katarakty (zmętnienie soczewki), jaskrę (zawężenie pola widzenia), retinopatię cukrzycową (zanikanie widzenia w niektórych obszarach obrazu) i zespół suchego oka (niewystarczająca produkcja łez).

Według dr Maihpala S. Sachdeva z Centrum Wzroku w Indiach, palenie szkodzi też osobom postronnym. Aktywni palacze są nawet czterokrotnie bardziej narażeni na zwyrodnienie plamki żółtej. Palacze bierni - dwukrotnie. Doktor dodaje też, że 10 papierosów dziennie zwiększa ryzyko zachorowania na zaćmę trzykrotnie w porównaniu do osób niepalących.

bEqDFfJu
KOMENTARZE
(2)
jultka
4 lata temu
palenie pogarsza wzrok, widze to po sobie palę od kilku lat i wzrok mam coraz gorszy a od jakiegoś czasu biorę lutezan z lutiną w składzie która pomaga mi wzrok, widzę ostrzej ale i staram się rzucic palenie bo to nic dobrego.
Otaku
5 lata temu
Ja NIE rozumiem JAK ktoś może naśladować ciuchcię...mnie ten dym dusi,a oni się jeszcze z tego cieszą. Głupi ludzie skończą skomląc w bólu jak moja mama.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić