Papierosy także dla dzieci? Kontrowersyjne zmiany w ustawie

W projekcie ustawy tytoniowej zmieniono zapisy dotyczące zakazu dystrybucji wśród osób poniżej 18. roku życia. Może powstać luka, dzięki której nieletni kupią papierosy bezdymne.

Papierosy także dla dzieci? Kontrowersyjne zmiany w ustawie
(Pixabay.com)

Ministerstwo Zdrowia musi dostosować polskie przepisy do unijnych dyrektyw. W projekcie ustawy z czerwca wprowadzono niewielkie poprawki. Jednak w zapisach dotyczących nieletnich zabrakło jednego ważnego sformułowania.

"Zabrania się dystrybucji tytoniu i e-papierosów." Tak brzmi nowy zakaz odnoszący się do nieletnich. Poprzedni projekt mówił o "zakazie dystrybucji tytoniu, e-papierosów i wyrobów innowacyjnych". To właśnie brak zapisu o "wyrobach innowacyjnych" może spowodować, że nieletni będą mogli kupić tzw. bezdymne papierosy legalnie.

Zmieniono też inny zakaz. Wcześniejszy projekt ustawy mówił o zakazie produkcji wyrobów tytoniowych bezdymnych z wyjątkiem tytoniu do nosa. Nowy zapis dotyczy już tylko zakazu produkcji tytoniu do stosowania doustnego.

Zmiany to efekt negocjacji Ministerstwa Zdrowia i koncernów tytoniowych - donosi “Dziennik Gazeta Prawna”. Dzięki temu być może udać się ograniczyć opór wobec ustawy, która obligatoryjnie musi wejść w życie do 20 maja 2016 roku.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić