Krzysztof Narewski| 
aktualizacja 

Pierwsze dziecko bez płci. Tak chciała matka

839

Matka kanadyjskiego noworodka zdecydowała, że nie chce, aby w karcie lekarskiej wpisano jego płeć. Twierdzi, że dziecko później samo zdecyduje czy jest chłopcem, czy dziewczynką.

Pierwsze dziecko bez płci. Tak chciała matka
(Pixabay.com)

Searyl Atli jest pierwszym dzieckiem na świecie, które znalazło się w takiej sytuacji. Jego matka, która sama nie identyfikuje się ani z mężczyznami, ani z kobietami, uważa, że przypisywanie płci już w momencie urodzenia, to naruszenie praw dziecka.

Chcę wychować Searyl w taki sposób, by samo powiedziało kim jest, kiedy już zacznie mówić – powiedziała Kori Doty, matka dziecka, w rozmowie z CBC News

*Kobieta twierdzi, że podczas wzrokowych oględzin lekarskich nie da się określić płci. *Tak lekarze mieli zrobić w jej przypadku i przez całe życie Doty musiała sobie radzić z przeciwnościami losu.

*Lekarze nie chcieli na początku przystać na prośbę matki. *Dlatego też w sprawę zaangażowany został prawnik rodziny. Niestandardowy, bo każe pisać swoje imię i nazwisko z małych liter – barbara findlay. Kobieta potwierdziła opinię mamy dziecka.

Przypisanie płci w naszej kulturze odbywa się przez rozchylenie nóg i spojrzenie na genitalia. Ale przecież wiem, że świadoma przynależność do którejś z płci rozwija się dopiero kilka lat po urodzeniu - mówi prawnik.

Wyrok sądu był jasny. Dziecko może być opisane w karcie lekarskiej jako bez płci. To otwiera drogę dla innych rodziców, którzy mogą chcieć tego samego.

Zobacz także: Zobacz też: Dlaczego dziewczynki mają lepsze oceny w szkole?

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić