Pierwsze dziecko z mikrocefalią urodziło się w Europie

3

W Hiszpanii urodziło się pierwsze dziecko w Europie z mikrocefalią spowodowaną wirusem zika.

Pierwsze dziecko z mikrocefalią urodziło się w Europie
(Mario Tama/Getty Images)

Dziecko przyszło na świat w szpitalu Vall d’Hebron w Barcelonie. Jak podaje CNN, kobieta zaraziła się wirusem podczas pobytu w Ameryce Południowej w 20. tygodniu ciąży. Nie chciała jej jednak przerywać i urodziła przez cesarskie cięcie. Stan dziecka lekarze określają jako dobry.

To pierwszy przypadek takich narodzin dziecka z wirusem w Europie. Wcześniej na świat w Hiszpanii przyszło pięcioro dzieci, których matki były nosicielkami wirusa.

Zika wywołuje u noworodków mikrocefalię (małogłowie), a u dorosłych może powodować problemy neurologiczne. Choroba jest przenoszona w zdecydowanej większości przez komary, ale znane są też przypadki zarażenia się nią drogą płciową.

W zeszłym roku WHO uznała zikę za globalne zagrożenie. To wtedy wirus dał o sobie znać w Brazylii. Do tej pory w Kraju Kawy wykryto ponad kilkadziesiąt tysięcy zachorowań oraz kilka tysięcy potwierdzonych przypadków małogłowia. Obecność wirusa odnotowano już w sumie w 65 krajach. WHO przewiduje, że w przyszłym roku zainfekowane będą 3-4 mln ludzi.

Autor: Krzysztof Narewski

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić