o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
aktualizacja

Pierwszy taki przypadek odkrycia komenty

25
Podziel się

Astronomowie z Europejskiego Obserwatorium Południowego odkryli kometę, która nie ma warkocza. Nigdy wcześniej nie zaobserwowano takiego obiektu. Naukowcy liczą, że kometa może dać im wskazówki na temat powstania i ewolucji naszego Układu Słonecznego.

Pierwszy taki przypadek odkrycia komenty
(Thompson Reuters)
bDUuKKdN

Zwykle komety są zbudowane z lodu. Powstają w najdalszych krańcach Układu Słonecznego. Kiedy zbliżają się do Słońca, woda i gazy ze zmrożonych brył zaczynają parować. Uwalnia się wówczas pył, który tworzy warkocz.

Kometa „Manx” jest inna. Składa się ze skał z asteroid, które są powszechne w pobliżu Ziemi. Prawdopodobnie nie ma w niej lodu. Naukowcy wierzą, że powstała w tej samej części kosmosu, co nasza planeta. Następnie oddaliła się w odległe części układu. Co mniej więcej 800 lat jednak pojawia się w pobliżu Ziemi.

Większość czasu kometa spędziła na obrzeżach Układu Słonecznego. Materia, z której powstała, jest dobrze zachowana. Nie ulegała także kolizjom z innymi obiektami. Eksperci żartobliwie określają ją mianem dziewicy.

bDUuKKdP
Zobacz także: Zobacz, jak formowała się kometa:

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store

Olga Mazur
bDUuKKdV
Nie przegap:
bDUuKKeq
KOMENTARZE
(25)
gaga
5 lata temu
co to jest "komenta"?
kustyczek
5 lata temu
"Naukowcy wierzą, że" że, cooooooooo?
marko
5 lata temu
co 12000 lat mamy na ziemi reset wszystkich cywilizacji , chyba że uda się którejś dojść do wysokiego poziomu uciec na marsa i przetrwać zagładę budując piramidy na marsie i wielką twarz
bDUuKKer
klałstrofobik
5 lata temu
Znowu reklama!
kk
5 lata temu
nubiru
Najnowsze komentarze (25)
roli
5 lata temu
to nie jest kometa !!!!! a wędrujaca gwiazda a to są całkiem odmienne pojęcia kometa traci na masie co przyczynia sie do zmiany toru lotu a w konsekwencji kolizji wędrująca gwiazda pojawia się cyklicznie i porusza się stale po tym samym torze tylko jak wytłumaczyc niezmiennosć tego toru względem tylu gwiazd w naszej galaktyce więc kraży wokół naszej giazdy słońca a może innej o wiekszej sile przyciągania a moze grupy gwiazd I CO BOSKI KOD NIE DOROZDUPCZENIA PRZEZ NASZE MĄDRE MAŁPIATKI :]]]]]]]]]]]
tomasz
5 lata temu
wielkim wydarzeniom zawsze towarzyszylo [pojawienie sie komety ,wedlug przepowiedni trzecia wojna zacznie sie w tedy ,niech powiedza za ile czasu bendzie przelatywac kolo ziemi ,tak czy inaczej czas juz szykowac sie na wojne totalna ,bo wojna z muzulmanami juz jest w europie
gruczoł
5 lata temu
niech się święci 1 maja ale jaja ale jaja
andr
5 lata temu
Kometa sie oddalila w odlegle rejony, ale co 800 lat pojawia sie kolo Ziemi... tzn. Kometa podjela decyzje zeby sie oddalic, ale postanowila wpadac tutaj co 800 lat, zeby zobaczyc co slychac. Redaktor powinien zatrzymac ja i spytac co slychac...
pytek
5 lata temu
Co to jest KOMENTA?
klałstrofobik
5 lata temu
Znowu reklama!
Helmut Zbigni...
5 lata temu
to snowbordziści z polski któryś za ostro skręcił deskę i urwał ten warkocz, wisusy jedne
szadycbr
5 lata temu
Bzdura na maksa, sku....syny propaganda. kilka dni temu jakiś propagandowiec z pentagonu , piepszy że zielone ludziki mogą nas zaatakować, wielkie niepokoje w grupach etnicznych, itp. kosmici nie istnieją, ale was już na "nich" przygotowywują. planują rzeź na 2020 z ufoludkami, za rok wielkie problemy w usa, potem 2018 jedna waluta, pokradną, się nie uda, ludzie niedługo i tak się skapną i będzie INWAZJA!!!! z "KOSMOSU"!!! ich tak zwany ostatni strzał, ale się im nie uda, z racji samej sytuacji, już po nich za 4-5 lat ,całe chamstwo tego świata odejdzie a i nam się oberwie.
bDUuKKej
świece dymne ...
5 lata temu
Najwyraźniej kosmici obecnie mają obecnie ostre cięcia budżetowe i pełne maskowanie swoich statków kosmicznych w fałszywe warkocze kometarne jest już dla nich zbyt drogie.
poll
5 lata temu
koniec swiata z tymi naukowcami z bozej laski
równowaga
5 lata temu
A czy ktoś wie dlaczego gwiazdy są większe od planet i ciągle są w reakcji termojądrowej,co planety mają wspólnego z słońcem?
wertuqq
5 lata temu
No KOMENT
HeBo
5 lata temu
Kiedy wyjasnią jak człowiek wylądował na księżycu jeżeli miał do pokonania pasy van Allena i silne promieniowanie kosmiczne a potem na powierzchni księżyca?
ja
5 lata temu
NOWA RELIGIA.... NAUKA. ZAWSZE WIERZĄ W TO I OWO. PODWAŻYSZ ICH WIARĘ, JESTEŚ WYKLĘTY. ŚREDNIOWIECZNA RELIGIA, PANOWIE.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić