Aneta Michałowska| 
aktualizacja 

Pili lampkę wina codziennie przez dwa lata. Oto efekt

63

Picie wina w małych ilościach każdego dnia działa dobroczynnie na zdrowie. To wynik badań naukowców z Uniwersytetu Ben-Guriona w Izraelu.

(Wikimedia Commons CC BY-SA)

*Badacze skupili się na dwóch grupach osób z potencjalnymi problemami zdrowotnymi. *Do eksperymentu zaangażowali 224 ochotników. Część nich z była podatna na choroby serca i krążenia; pozostali byli w grupie ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2.

*Badanych podzielono na trzy zespoły. *Przez dwa lata pierwszy z nich codziennie pił kieliszek wody, drugi - białego wytrawnego wina, a ostatni - wina czerwonego. Aby wszystkim dać równe szanse, badani jedli tylko potrawy z kuchni śródziemnomorskiej.

*Okazało się, że pijący czerwone wino mieli wyższy poziom dobrego cholesterolu HDL. *Po zakończeniu eksperymentu u tych osób odnotowano także obniżenie zespołu metabolicznego, który zwiększa ryzyko zachorowania na miażdżycę i cukrzycę typu 2. Jakość snu badanych pijących wino - zarówno czerwone, jak i białe - była lepsza, w porównaniu z tymi, którzy raczyli się wodą. Zdaniem naukowców kluczem do sukcesu jest regularne spożywanie tego trunku w niewielkich ilościach.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić