o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Jan Muller
|

Pionier lotów kosmicznych zostawił mapę skarbów. Ruszył wyścig

1
Podziel się

Pilot oblatywacz i 8. człowiek w kosmosie pozostawił po sobie w spadku mapę zatopionych skarbów. Ustalił położenie wraków korzystając z aparatury do tropienia wyrzutni atomowych ZSRR. Nowy show na kanale Discovery śledzi ekipę poszukiwaczy korzystających ze wskazówek astronauty na tropie zapomnianej fortuny.

Pionier lotów kosmicznych zostawił mapę skarbów. Ruszył wyścig
(NASA/Discovery)
bDUkqfLp

Serial dokumentalny "Skarb Coopera" startuje na amerykańskim kanale Discovery 18 kwietnia. Pokazuję próbę rozwikłania zagadki, na trop której wpadł w latach 60-tych Gordon Cooper. Jeden z najbardziej doświadczonych astronautów brał udział w ostatniej misji programu Merkury. Cooper spędził w kapsule półtorej doby.

W czasie 22 okrążeń Ziemi odkrył na dnie oceanów niezwykłe anomalie. Zinterpretował je jako wraki statków. Zanotował dokładne położenie ponad 100 obiektów. Już na Ziemi naniósł je na mapy morskie. Tak powstała prawdziwa mapa skarbów - twierdzi Darrell Miklos, bohater serialu Discovery.

Miklos przyjaźnił się z Cooperem od początku lat 90. Astronauta po odejściu z NASA hobbystycznie szukał zaginionych skarbów jako emeryt. Darrell Miklos był zawodowcem. Mieli biura jeden obok drugiego i dużo rozmawiali, ale spisana w kosmosie mapa pozostała tajemnicą emerytowanego astronauty aż do 2002 roku. Dwa lata przed śmiercią chorujący Cooper pozostawił ją młodszemu koledze i kazał dokończyć dzieła.

bDUkqfLr

Potrzeba było kolejnych 15 lat by Miklos zdołał zainteresować jakąś stację swoim projektem. Pomogło, że udało mu się wstępnie potwierdzić istnienie 5 z ponad setki wraków z mapy Coopera. Serial pokaże, jak poszukiwacze skarbów będą próbowali dotrzeć do zatopionych statków i spenetrować ich wnętrze. Są to ponoć galeony z okresu kolonialnego, okręty wojenne przewożące do Europy cenne skarby.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

bDUkqfLS
KOMENTARZE
(1)
Bart
4 lata temu
Dobra reklama serialu. O naszym złotym pociągu chyba też miał być ale coś nie wyszło
Najnowsze komentarze (1)
Bart
4 lata temu
Dobra reklama serialu. O naszym złotym pociągu chyba też miał być ale coś nie wyszło
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić