aktualizacja 

PiS chce obciąć pensje prezesów. Nawet o połowę

38

Rząd przyjął projekt ustawy określającej zasady wynagradzania prezesów spółek należących do państwa. Zmiana może przynieść nawet 60 mln złotych oszczędności.

PiS chce obciąć pensje prezesów. Nawet o połowę
(newspix.pl, DAMIAN BURZYKOWSKI)

Wynagrodzenia mają zależeć od aktualnej kondycji i wielkości spółki. Jednym z czynników wpływających na kierownicze pensje będzie też "realizacja celów inwestycyjnych". Wcześniej kwestie te regulowała tzw. ustawa kominowa. Jednak dotyczyła ona tylko spółek, w których Skarb Państwa ma więcej niż 50 proc. akcji. Nie obejmowała więc takich firm jak PZU, Orlen czy KGHM.

Według projektu głosowania nad pensją prezesa odbędą się na walnych zgromadzeniach. To na nich przedstawiciele Skarbu Państwa będą zobowiązani do głosowania zgodnie z ustawą, a więc rząd będzie w stanie wpływać na zarobki prezesów również tych firm, w których państwowe akcje to mniej niż 50 proc.

Koniec z premiami z "nadania". Według nowego projektu rady nadzorcze, które będą chciały wypłacić członkom zarządu dodatkowe pieniądze, będą musiały określić specjalne kryteria. Będzie to tzw. realizacja celów inwestycyjnych. Projekt zabrania też prezesom czerpania dochodów z tytułu zasiadania w radach nadzorczych spółek zależnych - informuje RMF24.

Zobacz także:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić