PiS obetnie świadczenia esbekom

67

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak przedstawił projekt nowelizacji „ustawy dezubekizacyjnej”. Na jej mocy renty i emerytury byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL zostaną znacząco obniżone. W ten sposób budżet ma zaoszczędzić 135 mln zł.

PiS obetnie świadczenia esbekom
(PAP, Leszek Szymański)

Świadczenia nie będą wyższe niż średnie renty i emerytury. Oznacza to, że 18 tys. emerytur, 4 tys. rent i 9 tys. rent rodzinnych miałoby ulec obniżeniu. Byli esbecy prawdopodobnie wkrótce będą dostawać maksymalnie 2131 zł emerytury i 1610 zł renty netto.

Mariusz Błaszczak chce, by "sprawiedliwości stało się zadość". Według niego nie powinno być przyzwolenia na pobieranie wyższych świadczeń za walkę z demokratyczną opozycją. Obecnie nawet stu byłych funkcjonariuszy SB ma emerytury w wysokości od 9 do 12 tys. zł.

Naprawiamy to, co zostało zepsute przez lata – czytamy na tvn24 słowa ministra MSWiA.

To nie pierwsze obniżki świadczeń funkcjonariuszy SB. Wcześniej podobne zmiany wprowadził rząd PO-PSL. W 2009 r. obcięto emerytury ok. 25 tys. byłych pracowników cywilnych służb specjalnych PRL i dziewięciu członkom Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, wśród których znalazł się m.in. Wojciech Jaruzelski.

Autor: Paulina Kwiatkowska

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić