Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kamil Sikora
Kamil Sikora
|

PiS oszukało Andrzeja Dudę? Ustępstwa wobec prezydenta są pozorne, wciąż rządzi Ziobro

15
Podziel się:

Sejm przyjął ustawę o Sądzie Najwyższym. Po początkowym sprzeciwie Andrzeja Dudy, jego współpracownicy zapowiedzieli, że po przyjęciu poprawek prezydent ustawę podpisze. Ale chyba nie zauważyli, że ustępstwo PiS w istocie nie jest ustępstwem, bo nadal decydujące słowo będzie miał Zbigniew Ziobro.

Prezydent Andrzej Duda i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Prezydent Andrzej Duda i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. (Agencja Gazeta, Kuba Atys)

W ciągu niespełna godziny Prawo i Sprawiedliwość przeforsowało nową ustawę o Sądzie Najwyższym. W piątek rano projektem zajmie się Senat, zapewne przyjmując go bez poprawek, by ustawa mogła trafić bezpośrednio do prezydenta. We wtorek Andrzej Duda zapowiedział, że nie podpisze jej, jeśli nie zostaną uwzględnione jego poostulaty dotyczące Krajowej Rady Sądownictwa.

Zobacz także: Oświadczenie Prezydenta Dudy ws. reformy wymiaru sprawiedliwości

PiS przystało na ten warunek, zmieniając też jeszcze jeden drażliwy zapis. Chodzi o przeniesienie sędziów w stan spoczynku i przyznanie Zbigniewowi Ziobrze prawa decyzji, kogo pozostawić w pracy. W nocy zgłoszono i przyjęto poprawkę, która przekazuje tę prerogatywę prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Rano ludzie prezydenta mówili, że jeśli przyjęte przez komisję poprawki zostaną zaakceptowane przez Sejm, prezydent ustawę podpisze.

Ale chyba nie doczytali, że to tylko pozorne ustępstwo. Bo to prawda, Andrzej Duda zdecyduje, którzy sędziowie nie przejdą w stan spoczynku, ale tylko spośród grupy wskazanej przez Zbigniewa Ziobrę. Jeśli minister nie przedstawi kandydatury danego sędziego do ocalenia przed przymusową emeryturą, prezydent nie będzie mógł nic zrobić. Wskazał na to w swoim komunikacie rzecznik Sądu Najwyższego sędzia Michał Laskowski.

Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(15)
gosc
2 lata temu
ziobro chce zostac nowym wladca Polski. NIe ma na niego mocnych ?
Stoczniowiec ...
5 lata temu
Co jest w statucie Obrony Terytorialnej?, kto jest dysponentem tego tworu? - chyba jednoznaczne jest przeznaczenie.
Marek
5 lata temu
Nikt nie zauważył, że za reformą jest głównie tzw. "prosty lud" (przykro mi, wiem że jest to nieco obraźliwe, ale takie są fakty), a przeciw w większości ludzie o wielkiej mądrości i doświadczeniu (dziekani uniwersytetów, lekarze, prawnicy, historycy, politolodzy itp., itd.)??? Nawet kościół, zwykle aktywny pro-pisowsko, jakoś nie komentuje... Wiadomo, nie mogą się od Pisu oficjalnie odwrócić, ale też nie popierają...
Raff
5 lata temu
Brawo dla Pisu i Pana Prezesa Kaczynskiego. Pozdrawiam Pana Macierewicza. Zwolennik Pisu.
ręceopadają
5 lata temu
PiS dąży do władzy absolutnej. Oczywiście po tej ustawie tak już zostanie. Mają swoich sędziów, wybory wygrywać będą Oni. Wzięli przykład z Putina, tylko zrobili to trochę inaczej.
Tomek
5 lata temu
Niedługo sami zaczną się oszukiwać, aż potopią się we własnym sosie jak za rok sondaże pójdą w dół. Bliski koniec im wróżę. Bez żalu.
abigabi
5 lata temu
To jest jedno wielkie nie porozumienie żeby jeden człowiek o tak wielkiej nienawiści manipulowal innymi i wmawial że czarne jest białe.Nazywa się wiernym Katolikiem bogonojnym a tak naprawdę nienawidzi bliźnich.Za chwilę okaże się że z demokracji zostanie tylko jedno wielkie wspomnienie,bo jeden furiat postanowil bez konsultacji z obywatelami pozmieniac sobie Polskę!!! a potem dziwimy się ze w historii sa zbrodnie takiechociażby jak Auschwitz skoro tacy ludzie dochodzą do władzy.
Soldat
5 lata temu
Nikt nikogo nie oszukał, tak właśnie miało być.
Krzysztof
5 lata temu
oszukali Dudę :) , przecież to tylko zagrywka dla ciemnej masy żeby pokazać "niezależność" tzw. prezydenta
jen
5 lata temu
Sama elita.
pol
5 lata temu
nie oszukało on wiedział to pisowiec
jan66
5 lata temu
przeciez prezes po wyborach wyraznie powiedzial . Nie po to doszlismy do władzy zeby ja oddac
i wsio w tema...
5 lata temu
No niech rządzi, byleby tylko uczciwie. Lepiej jak Ziobro rządzi, niżby nikt nie rządził. Jeszcze niedawno PO-PSL rządził i Gronkiweicz ,a podobno ludzi posprzedawali w Warszawie razem z kamienicami. Zresztą w Sopocie też sprzedali ludzi , bo po 50-ciu latach znalazł się gdzieś jakiś właściciel.
TT
5 lata temu
Oj tam oj tam. UBeki do paki i tyle.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić