aktualizacja 

Planował zamach na ŚDM? Złapali Irakijczyka

146

Oficerowie ABW zatrzymali Irakijczyka wynajmującego w Krakowie mieszkanie. Policyjny pies wyczuł w mieszkaniu obecność ładunków wybuchowych.

Planował zamach na ŚDM? Złapali Irakijczyka
(KRZYSZTOF CICHOMSKI/NEWSPIX.PL)

Mężczyznę aresztowano czwartek wieczorem w Łodzi, informację podano dopiero teraz. Może mieć związek z ewentualnym zamachem planowanym w trakcie Światowych Dni Młodzieży. Znaleziono przy nim świadczące o tym notatki.

Policjantów zaniepokoiło zachowanie psa wytresowanego do poszukiwania ładunków wybuchowych, który na trasie przejazdu papieża Franciszka w Krakowie wskazał, iż w jednym z mieszkań okolicznych domów mogą znajdować się ładunki wybuchowe - informuje "Dziennik Łódzki".

Początkowo panował informacyjny chaos. W pierwszych doniesieniach medialnych pojawiła się wiadomość o rzekomych dużych ilościach materiałów wybuchowych znalezionych przy zatrzymanym. Po kilku godzinach "znaczne ilości" stały się "śladowymi ilościami". W rozmowie z TVN24 tego określenia użyła Beata Marczak z łódzkiej prokuratury. Niemniej jednak, sąd zdecydował o dwumiesięcznym aresztowaniu Irakijczyka. Obcokrajowiec został przesłuchany.

Mężczyźnie postawiono zarzut posiadania materiałów wybuchowych. Jedną z podstaw tymczasowego aresztowania był brak stałego miejsca pobytu. To jest obcokrajowiec, nie ma stałego miejsca pobytu w Polsce. Przestępstwo zagrożone jest karą surową – tłumaczy Paweł Urbaniak, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Łodzi.

Co wiemy o aresztowanym? Ma 48 lat, w Polsce przebywał od kilku dni. Nieoficjalnie wiadomo, że zna język polski, a ABW sądzi, że nie pracował sam. Wcześniej przebywał w Szwajcarii, potem w Szwecji. Z tego drugiego kraju go wydalono.

Przy mężczyźnie znaleziono materiały wybuchowe. Także nieoficjalnie wiadomo, że to tylko część większej ilości ładunków wybuchowych. Trwa ustalanie, gdzie znajdują się pozostałe materiały – informuje polsatnews.pl.

Sprawę Irakijczyka skomentował szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Oświadczył, że Polska przywróciła kontrolę graniczną, a w konsekwencji "zatrzymano około 200 osób, z różnych powodów".

Autor: Jan Muller

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić