Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Planował zamach na ŚDM? Złapali Irakijczyka

110
Podziel się:

Oficerowie ABW zatrzymali Irakijczyka wynajmującego w Krakowie mieszkanie. Policyjny pies wyczuł w mieszkaniu obecność ładunków wybuchowych.

Planował zamach na ŚDM? Złapali Irakijczyka
(KRZYSZTOF CICHOMSKI/NEWSPIX.PL)

Mężczyznę aresztowano czwartek wieczorem w Łodzi, informację podano dopiero teraz. Może mieć związek z ewentualnym zamachem planowanym w trakcie Światowych Dni Młodzieży. Znaleziono przy nim świadczące o tym notatki.

Policjantów zaniepokoiło zachowanie psa wytresowanego do poszukiwania ładunków wybuchowych, który na trasie przejazdu papieża Franciszka w Krakowie wskazał, iż w jednym z mieszkań okolicznych domów mogą znajdować się ładunki wybuchowe - informuje "Dziennik Łódzki".

Początkowo panował informacyjny chaos. W pierwszych doniesieniach medialnych pojawiła się wiadomość o rzekomych dużych ilościach materiałów wybuchowych znalezionych przy zatrzymanym. Po kilku godzinach "znaczne ilości" stały się "śladowymi ilościami". W rozmowie z TVN24 tego określenia użyła Beata Marczak z łódzkiej prokuratury. Niemniej jednak, sąd zdecydował o dwumiesięcznym aresztowaniu Irakijczyka. Obcokrajowiec został przesłuchany.

Mężczyźnie postawiono zarzut posiadania materiałów wybuchowych. Jedną z podstaw tymczasowego aresztowania był brak stałego miejsca pobytu. To jest obcokrajowiec, nie ma stałego miejsca pobytu w Polsce. Przestępstwo zagrożone jest karą surową – tłumaczy Paweł Urbaniak, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Łodzi.

Co wiemy o aresztowanym? Ma 48 lat, w Polsce przebywał od kilku dni. Nieoficjalnie wiadomo, że zna język polski, a ABW sądzi, że nie pracował sam. Wcześniej przebywał w Szwajcarii, potem w Szwecji. Z tego drugiego kraju go wydalono.

Przy mężczyźnie znaleziono materiały wybuchowe. Także nieoficjalnie wiadomo, że to tylko część większej ilości ładunków wybuchowych. Trwa ustalanie, gdzie znajdują się pozostałe materiały – informuje polsatnews.pl.

Sprawę Irakijczyka skomentował szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Oświadczył, że Polska przywróciła kontrolę graniczną, a w konsekwencji "zatrzymano około 200 osób, z różnych powodów".

Autor: Jan Muller

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(110)
RH(R21)
6 lat temu
Jaja podłączyć mu do "akumulatora" i zaraz przypomni sobie wszystko o wspólnikach terrorystach. Pies zasługuje na nagrodę, medal i miska kiełbasy.
oj
6 lat temu
Kontrola graniczna jest przywrócona? ale się uśmiałem - niby kto ma to robić? pedały w rurkach? aby obalić KK w Polsce wpuszczą każdą ilość członków ISIS z wyładowanymi walizami.
olo
6 lat temu
Został zastrzelony podczas próby ucieczki - tak powinna brzmieć informacja!
obywatel
6 lat temu
Natychmiast przywrócić Wojska Ochrony Pogranicza! Zamknąć wszystkie granice, a jeśli ktoś zechce je nielegalnie przekroczyć strzelać bez ostrzeżenia!
Jacek
6 lat temu
Widzę, że naszemu "rządowi" na gwałt potrzebne są jakiekolwiek incydenty by umotywować wprowadzenie tzw. ustawy antyterrorystycznej :)))))
Gość
6 lat temu
Jak w Smoleńsku aparatura wykryła materiały wybuchowe, gdzie był prawdziwy zamach, to pisali, że to błąd pomiaru. A tu do niczego nie doszło i tak na prawdę nic nie znaleźli, to piszą, że zamachowiec :)
Gość
6 lat temu
Jak w Smoleńsku aparatura wykryła materiały wybuchowe, gdzie był prawdziwy zamach, to pisali, że to błąd pomiaru. A tu do niczego nie doszło i tak na prawdę nic nie znaleźli, to piszą, że zamachowiec :)
piotrowski197...
6 lat temu
Jakie torturować szkoda że nie zabił z 80 osób to by przysługiwał jemu garnitur na rozprawie a jeśli by go nie dostał zaskarżył by kraj do trybunału w Hadze o odszkodowanie..
ElaRG b/party...
6 lat temu
Pan Błaszczyk nie może być w 100 % przekonany, że w Polsce wszyscy jesteśmy bezpieczni przed terrorystami. Niech jednak stanie na głowie, by zapewnić to oj. św. papieżowi Franciszkowi, Polakom i gościom podczas ŚDM, a wówczas należeć się będą polskim służbom oraz ministrowi słowa uznania. Psom świetnie wytresowanym do wykrywania podejrzanych śladów (nawet z ulicy w mieszkaniu terrorysty) i spełniającym się ofiarnie na służbie, po każdej udanej akcji należy się uścisk łapy od pana Błaszczyka, a od opiekuna duża micha soczystego mięsiwa. Najlepsze do układania są owczarki niemieckie. Sama miałam i nie było pod tym względem lepszego, bardziej pojętnego i posłuszniejszego psa niż moja sunia (z hodowli psów policyjnych, " siódma w miocie jak Cywil", skazana na uśpienie, trafiła w dobre ręce). Uznanie dla psów na służbie, ich węchowi i instynktowi ufam, ministrowi mniej.
obywatel
6 lat temu
służby powinny go odstrzelić!!!
ccc
6 lat temu
Dzisiaj premier Australi ogłosił, że osoby podejrzane o teroryzm i zatrzymane osadzone będą w więzieniu na czas nieokreślony:) Statki z uchodzcmi są zawracane, a te które zacumują, załoga aresztowana a statek zarekwirowany.
wicek
6 lat temu
a kto ma pilnować tych granic jak 60% mundurowych to sztabowcy w biurach
janek
6 lat temu
z akumulatorem na jajach będzie śpiewał jak ptaszek
demol
6 lat temu
do: "Poznaj historie" Proszę wię podaj więc przykłady polskich działań zbrojnych typu : zamach na niemiecką ( szkołe, ambasadę ) w np. Rzymie, Tokio, Stambule lub innym mieście poza terytorium okupowanym przez armię niemiecką. Jeśli nie znasz takich działań to napisz małe sprostowanie i przeproszenie w stosunku do Polaków walczących z najeźdźcą.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić