o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Tomasz Molga
|

Pogoda. Pół Polski powinno być już pod śniegiem. Mamy zimę trzydziestolecia, tyle że najcieplejszą

15
Podziel się

Brak uderzenia prawdziwej zimy, czyli mrozów i opadów śniegu jest wielkim zaskoczeniem dla polskich meteorologów. Według najnowszych analiz, po ekstremalnie łagodnym grudniu również najbliższe tygodnie mogą okazać się nadspodziewanie ciepłe. Na wiosnę grozi nam plaga kleszczy i susza.

Pogoda na zimę 2020. Mapa występowania śniegu z 10 stycznia. O tej porze roku już połowa kraju powinna być przysypana śniegiem.
Pogoda na zimę 2020. Mapa występowania śniegu z 10 stycznia. O tej porze roku już połowa kraju powinna być przysypana śniegiem. (CBK PAN, WP)
bDAtbeZh

- Śniegu mamy wyraźnie mniej niż zazwyczaj. O tej porze roku połowa Polski powinna być przykryta śniegiem. Z kolei przełom stycznia i lutego to już moment, kiedy śniegu powinno być najwięcej - mówi dr Andrzej Kotarba, Centrum Badan Kosmicznych PAN.

Ten naukowiec od lat analizuje pojawianie się stałej pokrywy śniegu na terenie kraju. Jak mówi, ta zima nie jest normalna. Śnieg leży w górach, a wzdłuż wschodniej granicy ledwie poprószył. Według obserwacji z ostatnich 15 lat połowa kraju powinna być już pod śniegiem. Kolejne uderzenie styczniowego frontu z opadami śniegu powinno zasypać już około 80 proc. terytorium Polski.

- Prawdziwej zimy nie widać. Dopiero w końcu drugiej dekady stycznia spodziewane jest większe ochłodzenie, ale kwestią otwartą jest, czy zima usadowi się u nas, czy też nie - komentuje Ryszard Olędzki z ICM Meteo, jeden z najbardziej doświadczonych synoptyków Polsce.

bDAtbeZj

Meteorolodzy są coraz bardziej zafrasowani prognozami. Aż do 24 i 26 stycznia nie widać siarczystych mrozów i śniegu. Są deszcz i wichury, które mają falami nadchodzić z Zachodu Europy.

Pogoda. IMGW zmienia prognozy

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opracowuje właśnie aktualizację prognozy długoterminowej na styczeń. Jeszcze kilka tygodni temu przewidywali, że będzie to mroźny miesiąc, ze średnimi temperaturami poniżej normy wieloletniej. To już nieaktualne. Centralna Polska ma doświadczać kolejnych anomalii ciepła. Mrozić będzie jedynie górach.

Komputery IMGW przeliczają jeszcze dane pogodowe dla południowo-zachodniej Polski. Jej wyniki może być sensacyjnie. Na najbliższe dni w Słubicach i Poznaniu prognozy przewidują 10 stopni C w nocy.

bDAtbeZp

- Grudzień 2019 był jednym z trzech najcieplejszych miesięcy od 1951 roku. Brak zimy w styczniu jest niepokojący. Jeśli nie pojawi się gruba pokrywa śnieżna, grozi nam wiosenna susza. To woda z roztopów najlepiej nawadnia glebę - tłumaczy Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy IMGW.

Pogoda. Bez zimy będzie wysyp kleszczy

To nie jedyna z plag, które zagrażają Polsce podczas słabych zim. Bez mrozów grozi nam wysyp kleszczy i to już w marcu. Większość populacji tych krwiopijców ginie dopiero, gdy podczas ataku zimowego mrozu temperatura spada do ok. -18 stopni C.

- W wyniku zmian klimatycznych kleszczom żyje się coraz lepiej. Jednocześnie rośnie ryzyko zarażenia się niebezpiecznymi chorobami - przekonywała w WP dr Marta Hajdul-Marwicz, autorka bloga Zakleszczona Polska. Jak już informowaliśmy, do Polski sprowadzają się nowe i bardziej ciepłolubne gatunki kleszczy.

bDAtbeZq

Zima 2020. Wir polarny dyktuje pogodę

Eksperci wiążą występowanie ciepłej zimy ze zjawiskami w atmosferze w rejonie bieguna północnego. Utworzył się tam wyjątkowo silny wir polarny, najchłodniejszy od 40 lat. Jednocześnie zimne powietrze jest "uwiezione pod biegunem", ponieważ nad północnym Atlantykiem rodzą się potężne sztormy. Te zaś zaganiają wilgotne i ciepłe morskie powietrze wprost do Europy Zachodniej.

W takich warunkach arktyczne powietrze z północy nie może przebić się do Polski. Według analizy serwisu Sever Weather Europe zimno będzie na Syberii, w Kanadzie, a w Europie "będzie walka, żeby spadło choć trochę śniegu". Srogą zimę wylosowali Amerykanie, w północnych i centralnych stanach właśnie przygotowują się na sięgające - 20 stopni C. mrozy.

bDAtbeZr

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDAtbeZK
Źródło:
WP Wiadomości
KOMENTARZE
(15)
Jucky
rok temu
Przynajmniej ruskiego węgla zaoszczędzę.
ccc
rok temu
ha ha ha a dwa miesiące temu była mowa o siarczystych mrozach i śniegu. Trąbili to przez tydzień i się jarały wszsytkie portale. O2 również. i co?
letnik
rok temu
A w lecie susza i ziemniaki po 20 zł. Aż spali się wszystko. Oby jak najdłużej
bDAtbeZL
Joanna
rok temu
Mniej sie wydaje na ogrzewanie, soli nie ma na drogach. ja się cieszę niech to trwa jak najdłużej
WłaścicielPSA
rok temu
Kleszcze są bee. Dokuczają mojemu psu. Nie lubię ich!
Najnowsze komentarze (15)
Trop
rok temu
A dlaczego tylko pół Polski ma być pod śniegiem ?. No chyba, że uznajecie kolego Polskę "B" za coś gorszego !.
otco
rok temu
Jak wyschną rzeki i jeziora to problem energetyki węglowej sam się rozwiąże
Anti
rok temu
Ja już drugi rok będę gromadził wodę z dachu w mauzerach - i nie mam się co przejmować prognozami.
szef
rok temu
przynajmniej deszcz pada więc woda jest więc po co siać panikę...
maro
rok temu
No cóż, latają i rozsypuja z samolotów jakieś chemikalia i regulują pogodę na świecie.
Bywa
rok temu
Źle przepowiadanie i to skutek
WłaścicielPSA
rok temu
Kleszcze są bee. Dokuczają mojemu psu. Nie lubię ich!
Nooo to
rok temu
Skoro teraz mowia, ze nie bedzie mrozow - to badzmy pewni, wlasnie ida mrozy...
bDAtbeZD
ccc
rok temu
ha ha ha a dwa miesiące temu była mowa o siarczystych mrozach i śniegu. Trąbili to przez tydzień i się jarały wszsytkie portale. O2 również. i co?
Madmax
rok temu
Meteorolodzy zaskoczeni? Cały świat wie, że zimy nie będzie i w przyszłości też nie bo temperatury rosną. Przed nami Mad Max i walka o wodę a nasi zaskoczeni hahaha
letnik
rok temu
A w lecie susza i ziemniaki po 20 zł. Aż spali się wszystko. Oby jak najdłużej
vr46
rok temu
na alaske
Joanna
rok temu
Mniej sie wydaje na ogrzewanie, soli nie ma na drogach. ja się cieszę niech to trwa jak najdłużej
Piotr
rok temu
W szpitalach mają mniej pracy jak starsi ludzie nóg nie łamią. Więc jest się z czego cieszyć i trwało to jak najdłużej !!!
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić